Cannes Lions 2018: nagrodzone i zgłoszone polskie kampanie [przegląd]

Cannes Lions 2018: nagrodzone i zgłoszone polskie kampanie [przegląd]

Kampania “Do ostatniego drzewa” zrealizowana przez Ogilvy Poland dla Greenpeace zdobyła 13 nagród podczas tegorocznej edycji festiwalu Cannes Lions. Jakie inne polskie projekty zostały jeszcze zgłoszone?

>>> Cannes Lions 2018: 27 kampanie nagrodzone Grand Prix [przegląd]

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Greenpeace: Do ostatniego drzewa

Nagrody:

3 złote Lwy w kategoriach: Excellence in Brand Integration & Promotional Content for Games, Not-for-profit / Charity, Content Placement;
3 srebrne Lwy w kategoriach: Use of Social Platforms, Social Engagement & Integration for Live Experience, Content-led Engagement & Marketing;
7 brązowych Lwów w kategoriach: Talent: Digital & Social, Use of Branded Content created for Digital or Social, Innovative Use of Community, Not-for-profit / Charity, Social Purpose, Social Community Building & Management, Co-creation & User Generated Content.

Opis: Na potrzeby kampanii społecznej „Do ostatniego drzewa” w grze Minecraft stworzono wirtualną kopię Puszczy Białowieskiej w skali 1:1. Kiedy tylko akcja rozpowszechniła się w mediach, twórcy podmienili makietę na inną, w której z puszczy wycięto 7 mln drzew, pozostawiając tylko jedno, ostatnie. Kampania miała na celu zwiększenie świadomości jak największej liczby młodych osób na temat problemów związanych z puszczą i wycinaniem drzew. Całość zrealizowana została przez Ogilvy Poland.

Efekty: Kampania dotarła do ponad 100 mln osób na całym świecie. Dzięki niej udało się zebrać 170 tys. podpisów pod petycją o powiększenie obszaru parku narodowego na terenie Puszczy Białowieskiej.

Polskie kampanie, które trafiły na shortlisty

PEPCO: Kartka, która może uratować życie

Kategoria: Brand-led Education & Awareness, Use of Print / Outdoor, Small Scale Special Solutions.

Opis: Kampania powstała, aby walczyć z zaczadzeniami w Polsce. W tym celu na ponad 28 mln gazetek reklamowych marki dodano przypomnienie o prostym sposobie sprawdzenia działania wentylacji w mieszkaniu – przy pomocy zwykłej kartki przykładanej do kratki wentylacyjnej.

Kampania została przygotowana przez agencję GREY Group Poland.

Efekty: W ponad 3 tys. sklepów zostało rozdystrybuowanych ponad 28 mln kartek ratujących życie. Dzięki temu marka przekonała miliony Polaków do wykorzystania ich w celu sprawdzenia wentylacji i własnego bezpieczeństwa.

Miejskie Pszczoły: Bee Saving Paper

Kategoria: Animal Health

Opis: Bee Saving Paper to innowacyjny projekt zrealizowany przez organizację Miejskie Pszczoły wraz z agencją Saatchi & Saatchi IS. W jego ramach stworzono specjalne kartki papieru mające na celu pomoc pszczołom. Po pierwsze mogą być one konsumowane przez pszczoły, dając im zastrzyk energii w długiej podróży, a po drugie są biodegradalne i zawierają w sobie nasiona Lacy Phacelia, dzięki czemu może z nich wyrosnąć miododajna roślina, dająca pożywienie owadom w przyszłości.

Efekty: Po zakończeniu kampanii firmy z całego świata zaczęły się zgłaszać z chęcią zakupu papieru i pojawili się już pierwsi klienci. Organizacja ma zamiar ułatwić jego kupowanie przez internet, aby stał się dostępny globalnie.

Polskie kampanie zgłoszone do konkursu

Samsung: The Missed Spaceflight

Opis: Projekt opowiada historię generała Tadeusza Kuziory, który w latach 70. przygotowywał się do lotu w kosmos, jednakże ostatecznie przeżył wielki zawód. Samsung po latach postanowił spełnić marzenie generała i stworzył wideo w wirtualnej rzeczywistości, odwzorowujące kosmiczną wyprawę. Kampania została zrealizowana przez VML Warsaw.

Efekty: Aplikacja stworzona na potrzeby projektu dostała się do TOP 3 w sklepie Samsung VR. Ponad 250 tys. razy ściągnięto aplikację w sklepie Oculus. W mediach społecznościowych dokument o generale Kuziorze obejrzano ponad 5 mln razy, a wideo 360 na YouTube zyskało ponad 1 mln wyświetleń.

Rak’n’Roll: „Nie ma Rak’n’Rolla bez procentów”

Opis: W ramach współpracy z browarem rzemieślniczym Inne Beczki wypuszczono limitowaną edycję piwa bezalkoholowego, którego nazwa jest częścią numeru KRS fundacji (pojawił się on także na kapslu). Część zysków ze sprzedaży trafiała do organizacji, a pozostała część przeznaczana była na wyprodukowanie kolejnych butelek piwa. Za realizację odpowiada GREY Group Poland.

Efekty: Pierwsza wyprodukowana partia 8000 butelek rozeszła się w ciągu dwóch miesięcy. Druga w liczbie 7 tys. była dostępna w ponad 1000 barów i sklepów, a kolejne partie są planowane.

Procter & Gamble: The Accessibility Project

Opis: Jest to darmowe w użyciu narzędzie dla projektantów stron sklepów e-commerce, pozwalające tworzyć karty produktowe przystosowane dla osób z niepełnosprawnością wzrokową i słuchową. Projekt został zrealizowany przez Procter & Gamble we współpracy z Saatchi & Saatchi.

Efekty: Procter & Gamble ma zamiar w 2018 i 2019 roku zwiększyć dostępność swoich marek dla osób niepełnosprawnych wzrokowo i słuchowo. Projekt został także opisany na licznych blogach.

McDonald’s: Feast for the Eyes

Opis: W ramach projektu, na stronie burgera Maestro użytkownicy mogli wziąć udział w relaksacyjnych ćwiczeniach oczu, a także zapisać się na specjalny 3 dniowy program treningowy, w ramach którego na stronach, które odwiedzali, co 3 godziny wyświetlane były specjalne reklamy przypominające o ćwiczeniach. Kampania zrealizowana została przez Isobar Poland.

Efekty: Podczas kampanii czas spędzony na stronie McDonald’s zwiększył się o 180 sekund, na stronę weszło ponad 620 tys. internautów, a same ćwiczenia, na które zapisali się użytkownicy, zostały wyświetlone ponad 9 mln razy.

Škoda: Date Drive

Opis: Škoda wraz z Isobar Poland Warsaw postawiła na niecodzienne rozwiązanie. W celu promocji modelu Citigo zorganizowała serię jazd testowych, do których zaprosiła singielki oraz singli, aby połączyć jazdy z randkami w ciemno.

Efekty: Po opublikowaniu w mediach społecznościowych wideo z akcji, liczba jazd testowych wzrosła o 40%, a sprzedaż modelu Citigo wzrosła 4-krotnie.

mBank: Video For Four

Opis: mBank w swojej kampanii postawił na nowoczesne rozwiązania i wraz z piosenkarką Natalią Nykiel przygotował interaktywny teledysk. Stworzony on został z wykorzystaniem technologii pozwalającej na zliczanie osób siedzących przed komputerem z włączoną kamerą. Jeśli osób było więcej, wyświetlana była lepsza wersja teledysku. Za realizację odpowiada GREY Warszawa.

Efekty: Dedykowany landing page odwiedziło do 200 tys. internautów. Średni czas przebywania na stronie wyniósł 5 min. Teledysk na stronie obejrzano ponad 80 tys. razy, a na YouTube ponad 1.3 mln.

Reserved: I love you Cindy

Opis: Marka stworzyła kampanię nawiązującą stylem do lat 80., do której zaprosiła znaną gwiazdę Cindy Crawford. W nagranym na potrzeby projektu spocie m.in. tańczy ona na ulicach czy też trafia na plan filmowy.

Play: 24 godzinna transmisja

Opis: W ramach akcji charytatywnej, mającej na celu wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zorganizowano 24 godzinną transmisję na żywo z udziałem wielu influencerów. Im dłużej widzowie oglądali transmisję, tym więcej pieniędzy trafiało do WOŚP.

Efekty: Transmisję na kanale Play obejrzało ponad 1 mln osób, a reakcji na nią było 2.5 mln, z czego 98% pozytywnych. Łącznie zebrano dla WOŚP prawie 400 tys. zł.

 

Procter & Gamble: Steal Your Boyfriend’s Shampoo

Opis: Celem projektu było zachęcenie kobiet, aby spróbowały użyć szamponu H&S, z którego korzysta ich partner. W jego ramach przeprowadzono kampanię m.in. w mediach społecznościowych, w ramach której publikowano treści wideo dotyczące “podkradania” szamponu przez główną bohaterkę historii Annę swojemu partnerowi Robertowi Lewandowskiemu.

Efekty: Sprzedaż szamponów H&S wzrosła o 30%. Przekaz kampanii dotarł do 7.7 mln osób.

 

Biedronka: Biedronka smakuje domem

Opis: W ramach akcji „Biedronka smakuje domem” sieć przygotowała specjalną ofertę produktów kuchni polskiej. Marka postanowiła odwołać się w swojej kampanii do sentymentu klientów do czasów dzieciństwa i rodzinnego domu. Do współpracy zaprosiła artystę Pawła Jońca, który stworzył niezwykłe plakaty, wzorowane na lata 60.

Efekty: Sprzedaż produktów reklamowanych w ramach kampanii wzrosła o 91.47%. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij