Marki na przełomie 2019/2020: Zalando

Marki na przełomie 2019/2020: Zalando

Jakie najciekawsze akcje przeprowadziła w 2019 roku marka Zalando? Które kanały komunikacji marketingowej były dla niej najważniejsze? Jak zmieni się to w 2020 roku?

Pozostałe podsumowania roku 2019 przeczytasz tu >

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

O roku 2019 dla marki Zalando opowiada Dawid Pożoga, marketing lead dla PL i CZ. 

Największy sukces marki Zalando w 2019 roku

Niewątpliwym sukcesem dla nas było wprowadzenie na platformie Zalando oferty beauty i poszerzenie asortymentu o nowe, światowe i lokalne marki kosmetyczne m.in. grupy Estée Lauder, czy popularnej w całej Europie polskiej marki GLOV. Już około 30% Polaków kupuje kosmetyki w sklepach internetowych, dlatego zdecydowaliśmy się szybko zareagować na ten trend, wychodząc z naszą ofertą Beauty na polski rynek. Teraz polscy klienci mogą obok pomadki M.A.C. zakupić też popularne perfumy np. tak znanych marek jak DKNY, Tommy Hilfiger czy Aramis. 

W maju udostępniliśmy z kolei szeroką bazę ponad 5.000 punktów odbioru przesyłek tzw. „Pick Up Points”, należących do sieci DHL Parcel, aby jeszcze bardziej ułatwić naszym klientom proces zakupowy. W wybranych lokalizacjach sieci usługowych Żabka, użytkownicy naszej platformy mogą odbierać swoje zamówienia z Zalando. W punktach dostępna jest płatność gotówką i kartą, a paczki czekają na odbiorców przez 7 dni od daty ich doręczenia. 

W minionym roku rozszerzyliśmy także nasz asortyment zrównoważonej mody. Uruchomiliśmy sprzedaż ekologicznych produktów, takich marek jak Ecoalf, Mud Jeans, Swe-s, Girlfriend Collective i Stripe + Stare. Nowe brandy wzbogaciły ofertę składającą się z 15.000 artykułów wyprodukowanych z naturalnych lub pochodzących z recyklingu materiałów. Bardzo ważnym momentem w 2019 roku było dla nas także ogłoszenie zobowiązania do osiągnięcia zerowego śladu węglowego we wszystkich własnych operacjach, dostawach i zwrotach produktów, a także w obszarze opakowań. Dążymy do tego, aby do 2023 roku nie używać w ogóle plastikowych opakowań jednorazowego użytku. 

Najtrudniejsze wyzwanie dla marki Zalando w 2019 roku

Najtrudniejszym z wyzwań było przeprowadzenie wymiany toreb dla produktów kosmetycznych z plastikowych na papierowe. Zmiana ta pozwoli na zredukowanie zużycia plastiku niemal o 9,5 tys. kg rocznie. W ramach strategii ochrony klimatu, zainwestowaliśmy także w torby, w których przesyłane są ubrania, zamieniając surowiec z plastiku na tworzywo w 80% pochodzące z recyklingu (PCR), oszczędzając tym samym do 40% emisji dwutlenku węgla na kilogram. Ze względu na wysoką zawartość materiału PCR, nasze torby wysyłkowe otrzymały certyfikat Blue Angel oznaczający, że spełniają one wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska, zdrowia i wydajności. 

W Zalando opakowania to jeden z najbardziej strategicznych tematów z całego obszaru e-commerce. Według badań kwestia ta jest równie ważna dla polskich konsumentów – aż 77% z nich chciałoby bardziej ekologicznego sposobu transportu zamówionych towarów. Świadomość społeczna w tym zakresie stale rośnie, dlatego naszą ambicją jest utrzymanie standardów proekologicznych na najwyższym poziomie.

3 najciekawsze akcje z 2019 roku

Z pewnością wprowadzenie nowego pozycjonowania marki pod hasłem Zalando. free to be – we wrześniu br. przedstawiliśmy następny kierunek rozwoju i pozycjonowania Zalando, któremu towarzyszy kampania 360° na sezon jesień-zima 2019, bazująca na prawdziwych historiach ludzi, wyrażających znaczenie słów free to be. Prezentujemy w niej najszerszy asortyment mody w Europie i przekonujemy, że styl jest jedną z rzeczy, która sprawia, że „możesz być kim chcesz”.

Kolejna ciekawa akcja to outdoorowa kampania dedykowana polskiemu rynkowi, do której sesja zdjęciowa została wykonana w warszawskim metrze. Jej celem było pokazanie, że dobry styl nie jest uzależniony od zasobności portfela, tym samym udowadniając, że Zalando jest dla wszystkich – niezależnie od wieku, stylu i stanu konta. 

Dużym sukcesem marketingowym tego roku był także launch kategorii Beauty oraz ciekawa lokalna aktywacja – polska odsłona kampanii Beauty z udziałem naszych ambasadorek i zarazem najpopularniejszych polskich blogerek modowych Jessiki Mercedes Kirschner i Julii Kuczyńskiej. 

Bardzo ciekawie zapowiada się także nasza tegoroczna świąteczna kampania. 

Akcja z najmocniej zaskakującymi efektami

Efekty lokalnej kampanii „Kto powiedział, że Zalando jest nie dla wszystkich?” pokazały, że modny wygląd nie jest zależny od budżetu, a dobry styl to kwestia kreatywności. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego jak bardzo Polacy docenili lokalny aspekt kampanii i różnorodność naszej oferty. Dzięki akcji trafiliśmy nie tylko do naszych głównych odbiorców, ale także do nowej grupy docelowej, która wcześniej nie brała pod uwagę oferty Zalando. Takie kampanie najbardziej przybliżają nas do celu strategicznego Zalando czyli zostania tzw. „Starting Point for Fashion” – sprawienia, aby nasza platforma była pierwszym miejscem, do którego trafiają konsumenci, gdy myślą o modzie.

Najważniejsze kanały komunikacji marketingowej w 2019 roku

Najważniejszymi kanałami komunikacji marketingowej w 2019 roku były wideo (TV+VoD), digital (programmatic), kampanie outdoorowe, radio, a także eventy lokalne. Sprawdziły się również nowe formaty contentowe w telewizji: Stylowy Projekt na TVN Style oraz seria metamorfoz w programie Dzień Dobry TVN.

Najważniejsze kanały komunikacji marketingowej w 2020 roku

W 2020 roku dalej będziemy rozwijać rozwiązania personalizacyjne oraz wciąż będziemy stawiać na lokalizowanie naszych działań, tak jak w przypadku kampanii „Kto powiedział, że Zalando jest nie dla wszystkich?”, aby być jak najbliżej naszych polskich konsumentów. Będziemy również dalej rozbudowywać  naszą strategię contentową, żeby pojawiać się w naturalnym dla naszych klientów środowisku i angażować się w dialog z nimi, na przykład poprzez eventy lokalne.

Najbardziej obiecujące trendy marketingowe

Najbardziej obiecujące wydają się nam trendy takie jak: dalsza personalizacja działań marketingowych, lokalizowany content z uwzględnieniem specyfiki danego rynku oraz troska o środowisko, którą postrzegamy jednak jako obowiązek i zobowiązanie wdrażane we wszystkich obszarach naszych działań.

Ocena obecnej kondycji branży marketingowej w Polsce

Branża przeżywa dynamiczny rozwój, zarówno pod względem obowiązujących trendów jak i stosowanych do tej pory narzędzi. Szczególnie prężnie rozwijającą się gałęzią marketingu stał się bez wątpienia e-marketing, który poprzez swoją online’ową naturę jest wyjątkowo podatny na szybko zmieniającą się modę. E-marketing jest również coraz bardziej doceniany w środowisku, ponieważ pozwala na dotarcie do wielu grup docelowych. W związku z tym marketerzy są zmuszeni cały czas, na bieżąco powiększać swoje kompetencje w tym obszarze.

3 najważniejsze cele i plany na 2020 rok

Naszym głównym planem na nadchodzący rok będzie aktywność w celu wypełnienia zobowiązania redukcji śladu węglowego w wewnętrznych operacjach, w ramach strategii do.MORE, a także dalsza realizacja celu strategicznego „Starting Point for Fashion” poprzez rozszerzenie asortymentu o nowe marki, ale także nowe serwisy dla naszych partnerów.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij