Zablokowane bankomaty i oddział PKO Banku Polskiego – to akcja organizacji Extinction Rebellion Poznań

Zmienimy Świat

dołącz do akcji

Zablokowane bankomaty i oddział PKO Banku Polskiego – to akcja organizacji Extinction Rebellion Poznań

To kolejny happening znanej organizacji ekologicznej Extinction Rebellion - tym razem stowarzyszenie zablokowało w Poznaniu trzynaście bankomatów PKO Banku Polskiego, a także zorganizowało całodniową pikietę pod oddziałem instytucji. Ma to związek z finansowaniem przez Bank inwestycji węglowych.

Organizacja Extinction Rebellion znana jest ze swoich licznych i nierzadko kontrowersyjnych happeningów, których celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na aktualne problemy środowiskowe. W ubiegłym roku grupa umieściła na ulicach kilku polskich miast klepsydry pogrzebowe o treści nawiązującej do katastrof klimatycznych, a także przemieniła niektóre warszawskie ulice w hasła związane ze skutkami globalnego ocieplenia. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Teraz poznański oddział Extinction Rebellion zorganizował akcję wymierzoną bezpośrednio w PKO Bank Polski. 17 stycznia br. bowiem trzynaście bankomatów instytucji zostało zablokowanych – pojawiły się na nich biało-czerwone taśmy, a także karta z informacją o „awarii systemu wartości”.

Ponadto, tego samego dnia aktywiści organizacji zorganizowali całodniową pikietę pod poznańskich oddziałem Banku, a także przeprowadzili rozmowy z klientami PKO na temat „systemu wartości” instytucji.  

Co było przyczyną zorganizowania takiej akcji? Otóż, jak przekonuje Extinction Rebellion, finansuje inwestycje węglowe, przez co przyczynia się do potęgowania kryzysu klimatycznego. Organizacja zarzuca także Bankowi przekładanie zysku ekonomicznego „nad los obecnych i przyszłych pokoleń oraz środowiska naturalnego”. 

Organizacja Extinction Rebellion zapowiedziała też, że mimo rozwiązania awarii przez pracowników PKO Banku Polskiego, podobna „usterka” może się pojawić także w przyszłości, gdyż „zaradzono jedynie jej symptomom”.

zdjęcia: facebook.com/XRPoznan

PS

W październiku 2019 roku na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Głogowskiej w Poznaniu pojawił się fałszywy plakat PKO Banku Polskiego. Reklama informowała o finansowaniu przez instytucję budowy elektrowni Ostrołęka C.

PS2

14 maja br. aktywiści z organizacji Greenpeace zawiesili na siedzibach PiS i PO wielkie czarne transparenty z napisem „Polska bez węgla 2030”. Akcja była protestem przeciwko ignorowaniu przez obie partie kryzysu klimatycznego.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij