W Warszawie pojawił się przystanek z roślinnym, przyjaznym dla ptaków dachem

W Warszawie pojawił się przystanek z roślinnym, przyjaznym dla ptaków dachem

„Zielony” przystanek w Warszawie to nowa inicjatywa spółki AMS. Wiata pokryta roślinnością nie tylko przyczynia się do oczyszczania powietrza w mieście, ale również jest przyjazna dla ptaków, bowiem posiada specjalne oznaczenia, zabezpieczające je przed kolizjami z szybami wiaty.

Eko wiaty to nowość w ofercie spółki AMS, udostępniona w sierpniu br. Ich powstanie ma na celu zwiększenie liczby zielonych miejsc, które są niezbędne w procesie oczyszczania powietrza w miastach. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Dach każdej eko wiaty to 9 m2 zieleni w mieście, które pozwala na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 l wody, obniża zapylenie powietrza o ok. 15-20% w otoczeniu wiaty, absorbuje 7,3 kg CO2 rocznie, a w upalne dni obniża temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C. Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo – dzięki długiemu okresowi kwitnienia – są przyjazne m.in. dla pszczół.

Co więcej, przystanek posiada specjalne oznaczenia, które zabezpieczają ptaki przed kolizjami z szybami wiaty.

Przystanek na warszawskim Żoliborzu powstał we współpracy z marką ŠKODA.

Podobne eko wiaty – również z inicjatywy AMS – pojawiły się niedawno w Poznaniu. W Krakowie natomiast roślinne przsytanki obecne są już od 2018 roku. 

PS

W ubiegłym roku na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Białymstoku pojawiły się dwa zielone przystanki autobusowe, które wprowadzają zieleń tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – w pasie drogowym i w miejscach oczekiwania na środek transportu.

PS2

W dwóch lokalizacjach w Gdańsku – przy ulicy Grobla IV i Za Murami – pojawiło się kilkanaście skrzyń z wieloma kompozycjami ziół, takich jak m.in. bazylia kulinarna, lubczyk czy koper. Inicjatywa jest częścią projektu edukacyjnego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij