Facebook i WHO ruszają z kampanią przeciwko dezinformacji o COVID-19

Facebook i WHO ruszają z kampanią przeciwko dezinformacji o COVID-19

Facebook połączył siły z WHO i zainicjował kampanię, której celem jest walka z fake newsami nt. pandemii koronawirusa. W jej ramach na portalu będą pojawiały się grafiki, zawierające praktyczne wskazówki pomocne w rozpoznawaniu fałszywych treści.

Od początku pandemii COVID-19 Facebook podejmuje szereg działań na rzecz walki z dezinformacją oraz wspierania społeczeństwa w dostępie do źródeł rzetelnych informacji. Pod koniec ubiegłego roku przedstawiciele platformy ogłosili, że wprowadzają zakaz reklam, które zniechęcają do szczepień. Natomiast krótko po wybuchu pandemii koronawirusa serwis zapowiedział, że usuwane będą fałszywe treści na temat COVID-19, w tym m.in. te dotyczące „alternatywnych” sposobów leczenia. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Teraz Facebook we współpracy z WHO i europejskimi partnerami fact-checkingowymi uruchomił kampanię informacyjną o nazwwe Razem przeciwko dezinformacji na temat szczepionki Covid-19, której celem jest wsparcie użytkowników w weryfikacji informacji dostępnych internecie na ten temat. Jej odbiorcami będą mieszkańcy Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Islandii, Turcji, ale także regionu Bliskiego Wschodu i Afryki.

W ramach kampanii na Facebooku i Instagramie będą pojawiać się grafiki, zawierające praktyczne wskazówki pomocne w rozpoznawaniu fałszywych treści. A są to:

  • Sprawdź źródło: Sprawdź wszystkie treści i kto za nimi stoi, nawet jeśli wydają się mieć podstawy naukowe.
  • Sprawdź, jak się z tym czujesz: Fałszywe wiadomości mogą manipulować twoimi uczuciami w celu uzyskania kliknięć.
  • Sprawdź kontekst: Wyszukaj najnowsze informacje na temat COVID-19. Sprawdź czy publiczny organ służby zdrowia potwierdza, czy zaprzecza informacjom.

Co więcej, Facebook uruchomił też dedykowaną stronę internetową w języku angielskim, francuskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim, polskim i tureckim, która ma na celu informować o bieżących działaniach w obszarze walki z dezinformacją. 

PS

Pod koniec kwietnia 2020 roku Facebook znalazł nietypowy pomysł na walkę z koronawirusem – we współpracy z badaczami z Carnegie Mellon University programiści portalu społecznościowego stworzyli mapę, która pokazywała potencjalne ogniska koronawirusa w USA i tym samym ostrzegała użytkowników zamieszkujących te rejony.

PS2

Facebook postanowił wprowadzić nową reakcję, nawiązującą do obecnej sytuacji, w której wszyscy się znajdujemy – za jej pomocą będziemy mogli wyrazić troskę, wsparcie wobec innych użytkowników portalu. Podobna ikonka pojawi się też w Messengerze.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij