Facebook zapłaci 90 mln dolarów odszkodowania za śledzenie użytkowników portalu

Facebook zapłaci 90 mln dolarów odszkodowania za śledzenie użytkowników portalu

Są już efekty pozwu zbiorowego, który został wymierzony w stronę giganta technologicznego w 2012 roku. Firma zostanie ukarana za nielegalne śledzenie działań internautów w sieci.

Sprawa zaczęła się w Stanach Zjednoczonych 10 lat temu - wówczas został złożony pozew zbiorowy przeciwko Facebookowi (dziś firma funkcjonuje pod nazwą Meta). Zarzutem wobec Facebooka było używanie tzw. web tracków do śledzenia użytkowników sieci w latach 2010-2011 - oczywiście bez ich zgody i wiedzy. Śledzenie wszystkich kroków internautów miało się odbywać nawet po wylogowaniu z Facebooka, co było bezsprzecznym naruszeniem przepisów obowiązujących na terenie Stanów. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Jak skończyła się sprawa? Facebook będzie musiał zapłacić uczestnikom pozwu zadośćuczynienie za łamanie ich praw związanych z prywatnością w sieci. Oficjalnie zawarto porozumienie, w ramach którego Facebook zobowiązał się do zapłacenia 90 mln dolarów odszkodowania  za swoje bezprawne działania, co jest jedną z najwyższych w historii kar za tego typu działania w internecie. O zatwierdzeniu tej umowy ostatecznie ma zdecydować Sąd Okręgowy dla Północnego Dystryktu Kalifornii. 

PS

To jednak nie koniec problemów Facebooka. Firma została oskarżona o nieuczciwe wykorzystywanie swojej dominacji na rynku i narzucanie brytyjskim użytkownikom warunków korzystania z serwisu. Nieuczciwe praktyki miały na celu gromadzenie danych około 44 milionów internautów, za co grozi kara w wysokości co najmniej 2,3 miliarda funtów.

PS 2

Facebook, niegdyś lider wśród serwisów społecznościowych, wraz z nowym rokiem odnotował pierwszy spadek średniej dziennej liczby użytkowników. Reakcje inwestorów doprowadziły do rekordowych, ponad 26-procentowych spadków akcji Mety.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij