Jak dotrzeć do mózgów przebodźcowanych klientów [NM Q&A live]

Jak dotrzeć do mózgów przebodźcowanych klientów [NM Q&A live]

Jak dotrzeć do mózgów przebodźcowanych klientów [NM Q&A live]

W jaki sposób skutecznie docierać do „cyfrowych zombie”? Jak tworzyć brain-friendy komunikację reklamową? Czy marki powinny podejmować tematy związane ze zdrowiem psychicznym?

SPRAWDŹ

Przewodnik po video marketingu (cz.5): Video marketing – Jak zacząć?

Przewodnik po video marketingu (cz.5): Video marketing – Jak zacząć?
"You have to start with the customer experience and work backwards to the technology - not the other way round." Steve Jobs
O autorze
2 min czytania 2015-06-24

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Nakręcenie filmu jest banalnie proste. Jeśli wiesz, co chcesz pokazać, bierzesz kamerę, kierujesz ją na przedmiot/osobę i mówisz coś lub rejestrujesz akcję. Film jest gotowy. Jednak czy będzie to dobry film i skuteczne narzędzie biznesowe, to zupełnie inny problem.

Prawda jest taka, że bez względu na to, jaki film właśnie chcesz zrealizować, najważniejszy dla jego jakości i powodzenia jest etap przygotowania. W tej odsłonie przewodnika po video marketingu opiszę, jak w Filmpoint podchodzimy do przygotowania podstaw do stworzenia skutecznej komunikacji w video marketingu. 

WWW video marketingu – Who, What, Why

Przy planowaniu produkcji do sieci polecam skupić się na trzech najważniejszych pytaniach, które pomogą Ci zadecydować, co, jak i czy w ogóle realizować. Nazwałem te pytania “WWW Videomarketingu”, w skrócie od Who, What i Why, czyli Kto, Co i Dlaczego? 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Kto?

Po pierwsze zastanów się, do kogo będziesz kierował film i treść w nim zawartą. KTO może być nim zainteresowany? Pomoże Ci to nie tylko dobrać merytorykę, ale też język oraz klucz wizualny, którymi będziesz się posługiwać. Dlaczego jest to tak istotne? Weźmy pod uwagę następujący przykład.

Przedstawiciele handlowi sprzedający w małych miejscowościach nie jeżdżą drogimi samochodami, żeby lokalni przedsiębiorcy (ich klienci) nie czuli do nich zbyt dużego dystansu. Podobnie Ty musisz dobrać odpowiednią formę i treść filmu do odbiorcy. 

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Jeśli masz z góry narzuconą treść i formę, np. przez zwierzchnika, przeanalizuj ją. Może się okazać, że film jest laurką “dla prezesa”, mimo przedstawiania go jako “reklamę”. Taki wniosek pomoże Ci podjąć właściwe decyzje odnośnie produkcji.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Istotne jest także określenie środowiska, w którym odbiorca będzie się znajdował. To, czy Twoja produkcja będzie oglądana na YouTube, Vimeo czy na Twojej własnej stronie, może mieć kolosalny wpływ na wybór formy i treści. 

Co?

Kiedy będziesz miał już dobrze określoną grupę docelową zastanów się, co będzie treścią filmu. W pytaniu “Co?” nie chodzi jednak o to, co chcesz przekazać. Chodzi w nim o to, CO Twoja grupa docelowa chce usłyszeć. 

Jeszcze raz posłużę się przykładem filmu o głośności perkusji elektronicznych (możesz o nim przeczytać w trzeciej części naszego przewodnika po video marketingu – video SEO). Gdybyśmy tworząc ten film, robili video, dobierając treści wg. naszych chęci, tytuł pewnie brzmiałby “Dlaczego warto przyjechać do Perkusje.pl i zobaczyć na własne oczy, jacy jesteśmy fajni” – lub coś w tym stylu. Nie najlepsza opcja. Zamiast tego posłuchaliśmy naszych klientów. Dowiedzieliśmy się, co chcieli usłyszeć i połączyliśmy to z tym, co sami chcieliśmy przekazać. W ten sposób osiągnęliśmy sytuację win/win dla klienta i dla nas. 

Dlaczego? 

Na pewno kojarzysz ekrany LCD wywieszane w sklepach, przy kasach i w innych uczęszczanych miejscach. Na tych ekranach widnieje napis lub plansza albo odtwarzany jest slideshow zdjęć, które zmieniają się w nieskończonej pętli, promując codziennie inne produkty. Pytanie “Dlaczego?” ma pomóc Ci w osądzeniu, czy forma video jest właściwa dla tego, co i komu chcesz przekazać. Może tekst będzie lepszy? Może zdjęcia? Wpis na blogu? DLACZEGO video jest najlepszą formą do tego komunikatu? Czy wydanie x złotych na reklamę przy kasie będzie miało lepsze ROI niż merchndising albo rozwieszenie plakatów? 

Zmuszanie odbiorcy do oglądania video, które okazuje się być ciągiem zdjęć jest frustrujące i źle wpływa na przyswajanie treści. Równie dobrze mógłbyś wydrukować ulotkę. Zastanów się zatem, dlaczego video jest dla Ciebie najlepszą formą. Dzięki wnioskom, do których dojdziesz, będziesz wiedzieć, które części filmu są najważniejsze, i które należy odpowiednio uwydatnić.

W kolejnej odsłonie przewodnika po video marketingu poruszę tematy video dla e-commerce. Opowiem jak zrobić dobre video produktowe oraz jakie są najpopularniejsze formy video dla biznesu.
 

Wojciech Hołysz
CEO Filmpoint Sp. z o.o.

Od 7 lat zajmuje się online video. Co-founder Filmpoint oraz Whalla Labs, prowadzący vlog Poznań Startup, absolwent akceleratora startupów Huge Thing. Ewangelista video marketingu, prowadzi szkolenia i warsztaty z projektowania i prowadzenia komunikacji video w biznesie. Doświadczony reżyser, producent, operator.