Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Tajniki Google Analytics 4 dla marketerów [WEBINAR]

Weź udział w sesji pytań i odpowiedzi z Maćkiem Lewińskim!

ZAPISZ SIĘ

Koniec marki Yeezy. adidas zrywa współpracę z Kanye Westem

Koniec marki Yeezy. adidas zrywa współpracę z Kanye Westem
Po 13 latach kończy się współpraca jednej z najbardziej znanych sportowych marek z kontrowersyjnym raperem. Powodem są ostatnie wypowiedzi Westa, które zostały uznane za rasistowskie i antysemickie.
O autorze
1 min czytania 2022-10-26

fot. Unsplash

Wszystkim miłośnikom mody (a szczególnie kolekcjonerom sneakersów) nie trzeba tłumaczyć, czym jest Yeezy. Brand tworzony przez Kanye Westa i adidas od 2009 roku była gigantycznym sukcesem finansowym i wizerunkowym zarówno dla marki, jak i influencera, który podpisywał się pod wspólnymi projektami ubrań i butów.

Szczególnie sneakersy odbijały się szerokim echem w mediach – głównie ze względu na ich ceny, ale również za sprawą ciekawych projektów i kontrowersyjnych kampanii promocyjnych. Jak donosi agencja Reuters, sprzedaż marki Yeezy dawała adidasowi rocznie około 1,5 mld euro (1,47 mld dolarów), co stanowiło nieco ponad 7 proc. całkowitych przychodów firmy.

To się jednak skończyło – marka postanowiła zerwać współpracę z gwiazdą, która przynosiła im zyski i rozgłos. Dlaczego? Wszystko przez ostatnie antysemickie i rasistowskie wypowiedzi publiczne Kanyego Westa.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Adidas nie będzie tolerował antysemityzmu ani żadnego innego rodzaju mowy nienawiści – przekazała marka we wtorkowym oświadczeniu. – Ostatnie komentarze i działania Ye były nie do przyjęcia, są nienawistne i niebezpieczne, a także naruszają wartości firmy, takie jak różnorodność i integracja, wzajemny szacunek i sprawiedliwość – dodaje adidas.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

adidas jest jedynym właścicielem praw do marki Yeezy i wszystkich jej projektów. Przedstawiciele światowego brandu przyznali, że zakończyli wspólne działania z Westem zaraz po dokonaniu dokładnego przeglądu jego komentarzy, które regularnie pojawiają się w sieci. Zerwana współpraca oznacza dla marki stratę w ostatnim kwartale roku – szacuje się, że będzie to około 250 milionów euro. 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Jednak nie tylko adidas postanowił zerwać współpracę z Westem – na podobny krok zdecydowała się marka modowa GAP, Balenciaga czy bank JPMorgan Chase.

Przypominamy, że Kanye West od kilku tygodni szokuje opinię publiczną swoimi rasistowskimi i antysemickimi wypowiedziami. Raper w ostatnim czasie oświadczył m.in, że George Floyd sam jest winien swojej śmierci. Co więcej, raper podczas paryskiego tygodnia mody demonstracyjnie nosił koszulkę z napisem „White Lives Matter” (na ubraniu znalazł się również wizerunek Jana Pawła II). 

PS

W mediach społecznościowych Westa pojawiła się informacja o nadchodzącej współpracy z McDonald’s oraz japońskim projektantem przemysłowym. Czy sieć faktycznie chciała wprowadzić opakowania zaprojektowane przez rapera?

PS 2

Podoba sytuacja dotyczyła marki Reserved. Victor Stadnichenko, model, który m.in. został zatrudniony do promocji ubrań marki, obraźliwie wypowiedział się na temat kobiet w mediach społecznościowych. Polski brand natychmiast zareagował i zerwał współpracę z mężczyzną.