Rusza Operacja Czysta Rzeka – największa akcja społeczna sprzątania rzek i okolic w Polsce

Rusza Operacja Czysta Rzeka – największa akcja społeczna sprzątania rzek i okolic w Polsce
Ruszyła największa akcja sprzątania rzek i ich okolic, w której bierze udział ponad 40 lokalizacji wzdłuż Bugu. W inicjatywę angażują się również mieszkańcy miejscowości nieopodal Biebrzy, Narwi, Wieprza, Liwca, Tyśmienicy czy nawet Czarnej Hańczy i Wisły.
O autorze
3 min czytania 2019-04-10

Operacja Czysta Rzeka to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Akcja ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzeki i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna mająca na celu w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy wyrażające dbałość o nasze środowisko lokalne, w którym na co dzień żyjemy, z którego korzystamy, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w innych regionach.

Po dwóch dniach od ogłoszenia akcji otrzymaliśmy sygnały, że są osoby, które chcą sprzątać także inne rzeki wschodniej Polski m.in. Biebrzę, Narew, Wieprz, Liwiec, Supraśl, Tyśmienicę czy nawet Czarną Hańczę i Wisłę. Najpierw jednak trzeba zarejestrować sztab, który będzie zarządzał zbiórką śmieci na danym obszarze działania. Rejestracja sztabów trwa do 15 kwietnia na stronie www.operacjarzeka.pl. Zadaniem sztabu jest koordynacja pracy wolontariuszy, koordynacja zbiórki i segregacji zebranych śmieci oraz współpraca z operatorem odbierającym zebrane śmieci. Sprzątanie odbywa się zarówno na rzece z wykorzystaniem kajaków, łodzi, sprzętu pływającego, jak i na brzegu, gdzie wolontariuszom zostaną udostępnione chwytaki, rękawice i worki. Całość operacji koordynuje Sztab Główny z siedzibą w Janowie Podlaskim  – wyjaśnia Daniel Parol, redaktor naczelny magazynu „Krainy Bugu”, pomysłodawca i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Obecnie do udziału w akcji zgłosiło się ponad 40 lokalizacji wzdłuż Bugu i kilku innych rzek , w tym jedna z Białorusi i jedna z Ukrainy. Sztaby powstały m.in. w Bużyskach, Drohiczynie, Hrubieszowie, Janowie Podlaskim, Mężeninie, Serpelicach, Sławatyczach, Wyszkowie, ale także w Warszawie, Budzie Ruskiej czy Szczebrzeszynie. Deklaracje powołania sztabów zgłosiły struktury Polskiego Związku Wędkarskiego. Odbyły się także akcje sprzątania poprzedzające wielki finał nad Bugiem: 30 marca w Tonkielach nad Bugiem  a 7 kwietnia sprzątanie rzeki Myśli.

– W Tonkielach 33 osoby w 3 godziny uprzątnęły śmieci, które zalegały tam od lat i stanowiły miejsce nielegalnego wysypiska. Zebraliśmy ponad 250 worków śmieci (plastiki, szkło) i prawie tonę śmieci mieszanych oraz paletę eternitu, kilkanaście opon, telewizorów i komputer. To tylko jedna lokalizacja, ale pokazuje, że jest co robić, wystarczy się rozejrzeć i wziąć sprawy w swoje ręce, do czego zachęcamy – dodaje Daniel Parol.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Podczas sprzątania Myśli tylko na 5-kilometrowym odcinku zebrano około 300 dużych worków śmieci. Tam działało 18 osób podzielonych na 3 sztaby.

Najpierw sztab, potem wolontariusze

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Wszystkie sztaby zostaną zaopatrzone w sprzęt niezbędny do sprzątania oraz worki do selektywnej zbiórki. Jednocześnie zostanie im zapewniony odbiór zebranych śmieci. Sztaby otrzymają także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka w swoim obszarze działania. Po rejestracji sztabu, kolejnym etapem jest nabór wolontariuszy do sztabów, który rusza 17 kwietnia i potrwa do 1 maja 2019 r.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Wolontariuszem może zostać każda osoba dorosła, a także niepełnoletnia, jednak za zgodą i pod opieką dorosłego opiekuna. Każdy wolontariusz otrzyma także oficjalne podziękowanie od szefa sztabu oraz pamiątkową koszulkę i worko-plecak, a w nim niespodzianki od organizatora i partnerów – informuje organizator.

Wielkie sprzątanie i świętowanie

2 maja 2019 r. odbędzie się finał akcji, czyli wielkie sprzątanie rzek i ich okolic, a po jego zakończeniu część artystyczno-rozrywkowa w Janowie Podlaskim. Wszystkie zarejestrowane sztaby przeprowadzą lokalne porządki w godz. 10.00 do 15.00.

– Zebrane śmieci będą segregowane na bieżąco i przygotowywane do odbioru przez lokalnego operatora. Po zakończeniu pracy każdego sztabu,  jego szef przekaże informacje do Sztabu Głównego o ilości zebranych śmieci: liczby worków oraz łącznej wagi, a następnie oficjalnie zamknie sztab. Po tym czasie w Sztabie Głównym w Janowie Podlaskim rozpocznie się świętowanie Operacji Czysta Rzeka. Wszystkie sztaby oraz wolontariusze otrzymają zaproszenia do Sztabu Głównego, gdzie nastąpi podsumowanie tegorocznej edycji – mówi pomysłodawca Operacji Rzeka.

Więcej informacji znajduje się na facebookowym profilu akcji lub na stronie

PS

Operacja Czysta Rzeka jest kontynuacją akcji #trashchallenge, którą w Polsce nagłośnił portal Wirtualna Polska – pod hasłem #trashchallengeMEDIA zaangażował do działania redakcje dziennikarzy w całym kraju. Wyzwania podjął się również salon WoshWosh, który to który 27 marca sprzątał park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim powiślu. Natomiast 5 kwietnia drużyna Grupy Me & My Friends wspólnymi siłami posprzątała okolice mostu Szczytnickiego we Wrocławiu. Tym samym firma rzuciła wyzwanie agencjom z całego kraju, dając początek inicjatywie #agencyjnytrashchallenge.

PS2

IKEA zaprezentowała dwie repliki swoich zabawkowych łódek kąpielowych Smakryp, które zostaną wykorzystane do oczyszczania śmieci z londyńskich dróg wodnych w nadchodzących tygodniach.