Siła integracji – kluczowy czynnik dla efektywności zespołu

Siła integracji – kluczowy czynnik dla efektywności zespołu
Nie jest tajemnicą, że odnoszenie sukcesów na rynku to wypadkowa wielu czynników, m.in. zgranego zespołu. Wspólne spędzanie czasu, nie tylko w pracy, ułatwia komunikację, która jest z kolei kluczowym czynnikiem przy różnego rodzaju projektach. Jak zadbać o integrację pracowników? O tym w artykule.
O autorze
4 min czytania 2023-06-30

„Urlopy pracownicze” – kultowe w PRL-u wyjazdy z zakładów pracy, na które zabierano całe rodziny, by spędzić wspólnie czas w firmowych ośrodkach. Pomijając fakt możliwości skorzystania ze zniżek czy po prostu wyjazdu poza miejsce zamieszkania, najbardziej doceniano obecność prawie wszystkich współpracowników. Moda nieco uległa zmianie i życie rodzinne zostało oddzielone od zawodowego, jednak potrzeba integracji pozostała. Dlaczego? Bo firmę tworzą zespoły ludzi i to oni wpływają na jej wyniki.

Sam proces budowania zespołów wydaje się być mniej skomplikowany niż zadbanie o dobre relacje jego członków. W końcu zestawienie ze sobą pracowników o podobnych kwalifikacjach nie jest tak trudne, jak zbudowanie dobrych więzi wśród różnorodnych charakterów. Brak relacji może prowadzić do konfliktów. Silnie zintegrowana grupa potrafiłaby sobie z nimi poradzić, jednak słabsza zazwyczaj ma z tym problem. Zła atmosfera w pracy sprawia, że spada motywacja pracowników, a to z kolei przekłada się na wyniki firmy. Rozwiązaniem na tego rodzaju problemy jest popularna od dawna integracja. Jak poprawić efektywność pracowników i jaki wpływ na ten czynnik mają wyjazdy integracyjne? 

Co wpływa na spadek efektywności pracowników?

Każdy przedsiębiorca chce, by jego pracownicy byli produktywni oraz efektywni, ponieważ te cechy sprawiają, że zysk firmy może być większy. Jednak by je wypracować, potrzebny jest kilka dodatkowych elementów, które składają się na organizację pracy. Efektywność można wspomagać na wiele sposobów, ale co wpływa na jej spadek?

Najczęściej są to problemy z komunikacją w zespole. Szereg obowiązków sprawia, że pracownicy wpadają w sieć nieporozumień. Konflikty z kolei to ostatnia rzecz, która sprzyja wydajnej pracy.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Inny czynnik to niedocenianie pracowników. Nic tak nie podnosi motywacji jak dobre słowo od przełożonego. Fakt tego, że ktoś liczy się z wykonywanymi przez nas obowiązkami jest ważnym elementem wpływającym na ich jakość.

Poczucie stabilizacji w zespole to również ważny element oddziałujący na pracę. Szczególnie jeśli mowa o rotacjach w zespole. Każda zmiana burzy określony porządek. Częste procesy wprowadzania nowych osób bywają wymagające. Warto zatem zadbać o wizerunek pracodawcy i sprawić, by nasi pracownicy nie myśleli o porzuceniu stanowisk.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Odpowiedzią na problemy związane z efektywnością pracowników są wyjazdy integracyjne.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Integracja dla pracowników – o co zadbać?

Kojarzycie film „Wyjazd integracyjny” z 2011 roku? Jeśli nie, dla przypomnienia zwiastun poniżej. 

Jeśli chcecie, by Wasz wyjazd wyglądał nieco inaczej, a na pewno przyniósł wiele korzyści dla pracowników i w rezultacie dla firmy, czytajcie dalej. Najważniejsze, by zapamiętać, że słabo zaplanowana i źle poprowadzona integracja nie da efektów, dlatego warto się do niej przygotować. Wyjazdy integracyjne co prawda nie są obowiązkowe, ale jeśli odpowiednio zadba się o atrakcje to z pewnością ta forma spędzania czasu znajdzie swoich zwolenników. Kluczem jest przemyślana organizacja i logistyka, która zachęci do wzięcia w niej udziału, choć dla niektórych sam fakt spędzenia czasu poza stanowiskiem pracy będzie ekscytujący.

Planowanie warto zacząć od określenia celu. Może być ich więcej, np. wdrożenie nowych pracowników czy zmotywowanie tych, którzy pracują w firmie już od jakiegoś czasu. Często jeden z celów niesie ze sobą inny, przez co wartość tego rodzaju wyjazdów zdecydowanie wzrasta. Idealną częścią przygotowawczą, która może realnie coś zmienić w firmie, jest przygotowanie ankiet dla pracowników odnośnie potrzeb, jakie mają.

Wyjazdy integracyjne to już nie tylko zabawa i zwiedzanie. Chcąc wpłynąć na efektywność pracowników, warto zadbać o dopasowanie atrakcji do postawionych wcześniej celów. Wymieszanie różnych form aktywności, od tych bardziej rozrywkowych, po np. spotkania ze specjalistami daje najlepsze efekty.

Kolejną kwestią do zaplanowania jest budżet. Jeśli integracja ma przynieść oczekiwane efekty oraz po prostu być atrakcyjna dla zespołu, warto w nią zainwestować. W dużych korporacjach organizację spotkania można zlecić odpowiedniemu działowi, w mniejszych – ten proces może zająć trochę więcej czasu.

Jednak zarówno w jednym, jak i drugim przypadku dobrym pomysłem jest skorzystanie z firmy zewnętrznej. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na doświadczenie organizatorów. Szczególnie wartościowe jest, kiedy tego rodzaju biznes posiada własne zaplecze eventowe. Poza tym, łatwiej jest komunikować się z jedną odpowiedzialną za całość osobą niż z wieloma podwykonawcami.

Czy wyjazdy integracyjne wpływają na efektywność pracowników?

W pracy spędzamy ⅓ naszego życia. Poza tym, ludzie z natury są istotami społecznymi. Dobre relacje w firmie to jej solidny fundament. Wyjazdy integracyjne przede wszystkim stwarzają przestrzeń dla pracowników, w której mogą porozmawiać na swobodne tematy, a nie wyłącznie zawodowe. Poznanie swoich prywatnych zainteresowań wpływa z kolei na budowanie wzajemnego zaufania.

Po drugie, wyjazdy integracyjne to świetna okazja na odstresowanie się. Pracownicy poszukują różnych opcji relaksu, dlatego warto im takie umożliwiać. Przerwa na regenerację, zmiana otoczenia i odciążenie od codziennych obowiązków zawodowych może przynieść dobre efekty.

Integracja to także świetny pomysł dla nowo powstałych zespołów. Zaaklimatyzowanie się w firmie nie dla wszystkich jest komfortowe. Często nie chcemy przeszkadzać innym w codziennych obowiązkach. Natomiast w luźnej atmosferze i innym otoczeniu łatwiej o nawiązanie kontaktu. 

Efektywność pracowników można szczególnie pobudzić podczas gier zespołowych, które sprawdzą się nie tylko w przypadku nowych pracowników, ale także tych pracujących w firmie od lat. Na taką formę aktywności zdecydowanie warto postawić podczas wyjazdu. Pracownicy mogą się wtedy wykazać różnymi umiejętnościami, np. przywódczymi, kreatywnością czy działaniem pod presją czasu, ale w zabawie, a nie często stresujących ich na co dzień warunkach w pracy. 

Nie zapominajmy również o tym, że wyjazd integracyjny również może być miejscem służącym podniesieniu kwalifikacji pracowników. Podczas takich spotkań dobrym pomysłem są warsztaty z kompetencji miękkich. Przyjemne otoczenie sprawia, że wiedzę teoretyczną przyjmuje się lepiej niż w zamkniętych czterech ścianach w biurowcu.

Last but not least – wyjazdy integracyjne mogą pozytywnie wpłynąć na wizerunek pracodawcy. Jeśli w firmie dba się o pracowników, staje się ona atrakcyjnym miejscem pracy. Dodatkowo, poczucie przynależności do organizacji również może wzrosnąć wśród pracowników. Identyfikowanie się z firmą wpłynie nie tylko na efektywną pracę, ale także na brak myśli o jej porzuceniu. Integracja może być także formą nagrody za dotychczasowe sukcesy, co z kolei jeszcze bardziej motywuje do osiągania kolejnych. 

Wyjazdom integracyjnym powiedzmy: TAK!

Wyjazdów integracyjnych nie warto traktować jako modę na tego rodzaju wycieczki. Jeśli realnie chcemy wpłynąć na pracowników, warto zadbać o wspomniane w tekście kwestie. Jedno jest pewne – siłą napędową każdego miejsca pracy są ludzie, dlatego warto zadbać o dobre relacje. To sprawi, że pracownicy będą chętniej wracać do swoich biur czy innych stanowisk pracy i podejmować kolejne aktywności zawodowe. 

Materiał reklamowy powstały na zlecenie Projekt Efektywny Events&Travel Sp. z o.o.