Social media na przełomie 2023/2024 roku, cz. 1

Social media na przełomie 2023/2024 roku, cz. 1
Jaki był miniony rok w social mediach? Jakie wyzwania czekają je w 2024 roku?
O autorze
6 min czytania 2024-02-06

Swoimi przemyśleniami dzielą się z nami: Karolina Kornacka z Altavia Kamikaze + K2, Paweł Michaluk z Brand Kolektyw, Łukasz Korczewski z Cape Morris oraz Jakub Kozłowski z Ework Group.

Jeżeli jesteście ciekawi jak minął 2023 rok, koniecznie sprawdźcie inne podsumowania.

Karolina Kornacka

Head of content & social media – Altavia Kamikaze + K2

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Jakie były wg Ciebie najciekawsze akcje i kampanie w Twojej branży?

Globalnie – oczywiście kampania promująca Barbie i Oppenheimera. Wspólny dzień premiery oby filmów był podłożem do świetnego marketingowego dialogu, który w pewnym momencie zaczął żyć własnym socialowym życiem. Memy, rolki, mnóstwo przeróbek opartych na przeciwieństwach. Mnóstwo viralowych materiałów. Obserwowało się to z ogromną przyjemnością.

W Polsce największe wrażenie zrobiła na mnie kampania profrekwencyjna i to jakie skutki przyniosła. Młodzi ludzie w Polsce niekoniecznie byli zainteresowani pójściem na wybory parlamentarne. Fundacje, influencerzy (!), agencje reklamowe zaangażowały się w tłumaczenie, wyjaśnianie, zachęcanie. Udało się i to jeszcze jak! Bardzo wysoka frekwencja, szczególnie wśród najmłodszych wyborców, robi wrażenie.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Jakie wydarzenia i trendy najmocniej wpłynęły na Twój obszar?

Oczywiście AI, które w końcu zawitało do świata marketerów na stałe. Sztuczna inteligencja pomaga nam tworzyć grafiki, copy, benchmarki dla klientów. Coraz częściej też jest wykorzystywana we fragmentach lub całych kampaniach. Influencerzy stworzeni w AI stali się popularni. Na tym się nie zatrzymamy, warto mądrze i etycznie korzystać z tego narzędzia.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Jeśli chodzi o trend, to “tiktokizacja” treści w social media. Chodzi mi zarówno o sam content, czyli krótkie, treściwie video, ale też konsumpcję treści przez odbiorców. Konsumenci social mediów chcą więcej i szybciej, jednocześnie coraz trudniej zatrzymać ich uwagę i ich zaangażować.

Jakie są Twoje najważniejsze plany/wyzwania/postanowienia na 2024 rok? 

W planie mam pamiętać, że od zawsze i na zawsze w social media chodzi o ludzi. I to o nich nie można nigdy nawet na moment zapominać, tworząc treści na platformy społecznościowe. O ich potrzebach, wyzwaniach, pragnieniach i marzeniach. O tym, jak odbiorcy konsumują treści, co w danym momencie jest dla nich ważne, czy naprawdę chcą zobaczyć tego RTM-a.

Wyzwania są ściśle wskaźnikowe, czyli jak nadążać za zmieniającym się środowiskiem social mediów. Jak rozmawiać z klientami, żeby rozumieli, że obecnie “lajk” ma inną wartość niż kilka lat temu, a 3 sekundy obejrzenia video, to bardzo dużo i że czasami zaangażowanie jest ważniejsze niż zasięg. Kolejna rzecz to pojawiające się co chwila nowe platformy społecznościowe i w związku z tym pytania –  czy i jak powinniśmy na nich funkcjonować. 

Paweł Michaluk

Współwłaściciel – Brand Kolektyw

Jakie były wg Ciebie najciekawsze akcje i kampanie w Twojej branży?

W Polsce to akcje marek, które odważnie wyszły poza klasyczne kanały social media angażując społeczność innych platform (ING na Roblox, czy Durex z kampanią „Jak to robić?” Na Discordzie). To także działania marek, które szybko zdecydowały się wdrożyć kampanie z wykorzystaniem AI (HalfPrice, Komputronik, ING).

Jakie wydarzenia i trendy najmocniej wpłynęły na Twój obszar?

Bez chwili wahania: rozwój sztucznej inteligencji, czyli wdrożenie szeregu narzędzi i oswojenie AI w pracy codziennej. Pozwoliło to wskoczyć na jeszcze wyższy poziom działań graficznych czy kreatywnych wielu agencji i marek, które bez zbędnego czekania szybko zaadaptowały się do nowej rzeczywistości.

Jakie są Twoje najważniejsze plany/wyzwania/postanowienia na 2024 rok?

Przede wszystkim podążanie za konsumentem i coraz większe znaczenie „alfek” – pokolenia, które za chwile będzie odgrywało ważną rolę w odbieraniu social mediów i podejmowaniu decyzji zakupowych. Ciągły rozwój kompetencji w obszarze AI i mądrego wykorzystywania jej w komunikacji oraz poszukiwanie innowacyjnych pomysłów na pobudzanie odbiorców i wyróżnienia na tle konkurencji to także jeden z głównych celów na 2024 rok.

Łukasz Korczewski

Head of Social Media – Cape Morris

Jakie były wg Ciebie najciekawsze akcje i kampanie w Twojej branży?

Tym razem nie klasyfikuję najciekawszej, ale z mojej perspektywy najważniejszej, czyli Wybory 2023 – świat polityki zrozumiał jak ważnym ogniwem jest widoczność w social mediach. Ówczesna władza notorycznie inwestowała w reklamy na YouTube, politycy przy wsparciu specjalistów od SoMe tworzyli content relewantny do poszczególnych platform – dzięki temu znacząco rozszerzając dotarcie poza tradycyjne media i nośniki.

Jakie wydarzenia i trendy najmocniej wpłynęły na Twój obszar?

AI i wykorzystanie go w procesach i komunikacji. Marki (np. ING Bank Polski) wykorzystały trend adaptujący krajobraz pod nazwę brandu, czy też szeroko wykorzystany trend na przełożenie posterów wytwórni PIXAR na bieżącą komunikację. Pojawili się również wirtualni influencerzy (wygenerowani przez AI), zyskujący nieustannie na popularności. Ten trend według mnie będzie się coraz mocniej rozszerzać i w 2024 roku będziemy świadkami coraz śmielszych działań opierających się na sztucznej inteligencji.

Jakie są Twoje najważniejsze plany/wyzwania/postanowienia na 2024 rok?

My jako Cape Morris widzimy i czujemy coraz większą potrzebę naszych Partnerów na produkcję in-housowego contentu video, który pozwala się wyróżnić na tle innych marek. Stwierdzamy po analizie wyników, że to działa i będziemy dalej rozwijać ten obszar. Podobnie jak działania z influencerami – mamy za sobą udane kampanie w 2023 roku i super perspektywy na 2024. Będziemy też testować Instagram Threads pod kątem wzmocnienia komunikacji na samym Instagramie.

Jakub Kozłowski

Marketing Manager – Ework Group

Jakie były wg Ciebie najciekawsze akcje i kampanie w Twojej branży?

Kampania Detox Feedu marki Dove to inicjatywa zorientowana na oczyszczeniu przestrzeni mediów społecznościowych z toksycznych standardów piękna i skutków nierealistycznych ideałów urody dla młodych dziewcząt. Wspierając rodziców, kampania zachęca do eliminowania toksycznych treści oraz rozmów z dziećmi na temat wpływu idealizowanego piękna. Poprzez hashtag #DetoxYourFeed, Dove promowało pozytywne podejście do piękna, zwiększając świadomość negatywnego wpływu niezdrowych standardów prezentowanych w social mediach. Kampania odniosła sukces, angażując społeczność w rozmowę na temat potrzeby zmiany sposobu prezentacji piękna w cyfrowym świecie.

Kampania „Raise Your Arches” McDonald’s, która przekształciła charakterystyczne złote łuki z logotypu marki w uniesienie brwi, oznaczające uniwersalne zaproszenie do wspólnego posiłku, bez potrzeby używania słów. Kampania zdobyła popularność, przyciągając uwagę widzów i generując rozmowy na temat prostoty i radości z jedzenia w McDonald’s. Co ciekawe, sama reklama nie pokazywała lokalu czy jedzenia.

Z polskiego podwórka moją uwagę przykuły kampanie ING Banku Śląskiego wykorzystujące trendy w 2023 roku. „Ja w Przyszłości” to aplikacja oparta na sztucznej inteligencji, która generuje spersonalizowane obrazy przedstawiające użytkowników na emeryturze. Działa na podstawie opisu marzeń i planów danej osoby dotyczących przyszłości. Dzięki użyciu modeli sztucznej inteligencji, ING był w stanie wygenerować tysiące spersonalizowanych obrazów. Kampania zyskała uznanie nie tylko ze względu na innowacyjne podejście do wykorzystania sztucznej inteligencji, ale także ze względu na skuteczność w generowaniu zaangażowania.

Druga kampania ING wykorzystała inny trend – obecność marki w metaverse. „Zhakowany koncert w Roblox” był pierwszym polskim koncertem w wirtualnym świecie „Miasta ING”. Wydarzenie, jak i całe miasto zostało przejęte przez hakera, a zadaniem graczy było schwytanie go, rozwiązując po drodze zadania budujące ich wiedzę o cyberbezpieczeństwie. Aktywacja zyskała ponad 18 tys. komentarzy w social mediach, a koncert ponad 5 milionów odsłon w relacjach fanów.

Jakie wydarzenia i trendy najmocniej wpłynęły na Twój obszar?

Rozwój sztucznej inteligencji przyniósł zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Z pozytywnych, to AI stała się kluczowym narzędziem w optymalizacji procesów, analizie danych i personalizacji doświadczeń użytkowników. Stanowi również nowe możliwości dla procesu kreowania grafik, wideo, copy czy nawet wirtualnych influencerów. Jeżeli chodzi o skutki negatywne, to technologie AI, zwłaszcza generatywne modele, zostały wykorzystane do tworzenia fake newsów, co stanowi wyzwanie dla rzetelności informacji i zdecydowanie, jeśli nie zostanie uregulowane, będzie jednym z większych zagrożeń w sieci w 2024 roku.

LinkedIn wprowadził rozwiązanie umożliwiające wsparcie profili osobistych pracowników płatnymi kampaniami poprzez Thought Leader Ads. Ta funkcjonalność, działająca podobnie jak Spark Ads na TikToku czy Partnership Ads na Instagramie, pozwala na promowanie ekspertów, umożliwiając profesjonalistom z naszej firmy dzielenie się wartościowymi treściami i budowanie zaufania wśród swojej publiczności oraz poszerzenie dotarcia wykorzystując panel reklamowy LinkedIn i niedostępne na innych platformach możliwości targetowania specyficznych firm, stanowisk czy osób. Profile osobiste osiągają wyższy współczynnik zaangażowania, a z mojego doświadczenia reklamy Thought Leader Ads gwarantują niższy koszt CPC czy pozyskania konwersji niż w przypadku reklam wyświetlanych jako Company Page. 

W ostatnich latach social audio, czyli treści dźwiękowe udostępniane na platformach społecznościowych, zyskały ogromną popularność. Trend ten sprzyja budowaniu autentycznych relacji i pozyskiwaniu zaangażowanej społeczności i stanowi kolejny punkt styku umożliwiający budowanie ekspertyzy oraz zaufania w oczach konsumentów czy wymiany poglądów, jak Spaces na platformie X

Krótkie formy wideo stały się kluczowym elementem strategii marketingowych i komunikacyjnych. Zwięzłe, chwytliwe klipy są skutecznym sposobem przekazywania treści, zwłaszcza w erze skróconego czasu uwagi użytkowników, co pokazuje m.in. ciągły dynamiczny rozwój TikToka w Polsce. Popularność tej platformy czy Reels i YT Shorts, umożliwiających łatwe tworzenie i udostępnianie krótkich filmów, pokazuje co przyciąga uwagę nie tylko Gen Z, ale różnych grup odbiorców, również na platformach takich jak LinkedIn. 

Jakie są Twoje najważniejsze plany/wyzwania/postanowienia na 2024 rok?

Formaty audio i krótkie wideo zdobywają coraz większą popularność. Trendy te kształtują także podejście do reklamy i promocji. W odpowiedzi na rozwój krótkich form wideo, marketerzy będą zmuszeni dostosować strategię do wdrożenia również zwięzłych treści, jako jedną z form dotarcia do odbiorców. Współpraca z influencerami – ekspertami od takich form przekazu również będzie kluczowa, zwłaszcza w kontekście możliwości wsparcia organicznych treści kampaniami płatnymi, targetowanymi do wybranych grup odbiorców. 

Warto również zauważyć nacisk na wiarygodność treści. Dążenie do autentyczności i prawdziwego dialogu z użytkownikami staje się kluczowym elementem skutecznej komunikacji, szczególnie w dobie rozwoju AI, fake news czy deep fake.

Podsumowując, kluczowe trendy obejmują rozwój krótkich form wideo, formatów audio, wzrost znaczenia influencer marketingu, nacisk na autentyczność. Wszystko to wymaga elastyczności i dostosowywania strategii, aby skutecznie dotrzeć do różnych grup docelowych na zmieniającym się rynku social mediów.