Uchwały krajobrazowej w Warszawie jednak nie będzie?

Uchwały krajobrazowej w Warszawie jednak nie będzie?

Warszawska uchwała krajobrazowa, która została przyjęta przez radnych w połowie stycznia br., została unieważniona przez wojewodę mazowieckiego. Jego zdaniem naruszony został tryb podjęcia nowych przepisów.

W połowie stycznia br. warszawscy radni przegłosowali uchwałę krajobrazową, dzięki której wyeliminowane zostałyby szpecące reklamy w przestrzeni miejskiej. Jednak pewne zastrzeżenia do nowych przepisów miał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – zdaniem instytucji, uchwała mogłaby doprowadzić do monopolu jednej spółki – AMS – która jest obecnie jedynym dostawcą treści na przystankach komunikacji miejskiej, co tym samym wyeliminowałoby z rynku wiele firm z branży reklamowej.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Ostatecznie warszawska uchwała krajobrazowa została unieważniona przez wojewodę mazowieckiego – Konstantego Radziwiłła. Decyzja ta została umieszczona w dzienniku urzędowym województwa mazowieckiego. Jako uzasadnienie wojewoda podał, że naruszony został tryb podjęcia uchwały, bowiem po wprowadzeniu licznych zmian w jej treści podczas sesji Rady Warszawy, nie została ona następnie uzgodniona m.in. z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. „Owe zmiany skutkowały radykalną zmianą sytuacji wielu podmiotów” – dodano jeszcze w uzasadnieniu.

Tym samym, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego w sprawie uchwały krajobrazowej, jej wykonanie zostało wstrzymane. Wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski, zapowiedział, że władze miasta analizują uzasadnienie i prawdopodobnie w najbliższych dniach będą kierować do Rady m.st. Warszawy „propozycję zaskarżenia decyzji Wojewody”. 

PS

Mimo że w gdańskiej uchwale krajobrazowej zawarto konkretne wytyczne dotyczące reklam w przestrzeni publicznej, wielu przedsiębiorców zmaga się z problemem stworzenia takich kreacji, które nie łamałyby przepisów. Z pomocą przychodzi Szkoła Szyldu, którą tworzą trójmiejscy artyści plastycy.

PS2

Nakładem Miasta Gdyni, we współpracy ze stowarzyszeniem Traffic Design, został wydany poradnik dla przedsiębiorców i zarządców nieruchomości. Nosi on tytuł „Od strony ulicy” i jest znakomitą podpowiedzią, jak powinien wyglądać szyld w modernistycznym śródmieściu Gdyni.

PS3

Coraz więcej polskich miast walczy ze szpecącymi reklamami w przestrzeni miejskiej. Niesamowite efekty wprowadzenia uchwały krajobrazowej mogą zauważyć już m.in. mieszkańcy Gdańska – od 2018 roku zniknęło stamtąd już ponad 500 wielkoformatowych billboardów oraz banerów. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij