Największym sukcesem było podwojenie przychodów rok do roku mimo trwającej pandemii. Hybrid.ai i VOX podsumowują 2020 rok

Największym sukcesem było podwojenie przychodów rok do roku mimo trwającej pandemii. Hybrid.ai i VOX podsumowują 2020 rok

Co było największym sukcesem dla spółek VOX i Hybrid.ai w 2020 roku? Przed jakimi wyzwaniami stanęły one w ubiegłym roku i jak wpłynął na nie kryzys związany z koronawirusem? Jakie nowe rozwiązania udostępniły te spółki i co mają w planach na najbliższy rok?

Pozostałe podsumowania roku 2020 przeczytasz tu >

O roku 2020 dla VOX i Hybrid.ai opowiada Adam Iwinski, CEO Hybrid.ai i VOX.

Największy sukces dla Hybrid.ai i VOX w 2020 roku

W skali globalnej dla holdingu Hybrid, do którego należą spółki Hybrid.ai oraz VOX, największym sukcesem było otwarcie nowych rynków. Niewątpliwie największych z nich są Indie. Znacząco zwiększyliśmy skalę biznesu poprzez utworzenie lokalnego biura w New Delhi i stworzenie dedykowanego działu sprzedaży.

Drugim istotnym sukcesem było powstanie w ramach holdingu nowej spółki Hybe.io. Posiada ona własną platformę DSP i specjalizuje się w rozwiązaniach programmatic dedykowanych pod kampanie mobile i skierowanych do właścicieli aplikacji, app developerów i software house’ów. Hybe.io to autorska i innowacyjna platforma do realizacji kampanii automatycznie optymalizowanych pod kątem aktywnych instalacji w ekosystemie RTB (programmatic), bez wykorzystania systemów afiliacyjnych, w oparciu o model cenowy SaaS.

Jeśli chodzi o warszawski oddział Hybrid.ai i VOX, obsługujący rynki CE, naszym największym sukcesem było przede wszystkim podwojenie przychodów rok do roku mimo trwającej pandemii. Na stałe współpracujemy z największymi domami mediowymi i agencjami, prowadzimy kampanie dla znanych, globalnych marek oraz co najważniejsze, dzięki efektom prowadzonych działań większość klientów powraca do nas z coraz większymi budżetami. Miesięcznie prowadzimy około 100 kampanii dla największych brandów. Do tej pory zrealizowaliśmy kampanie reklamowe dla marek z praktycznie każdego segmentu, takich jak np. McDonald’s, Nestlé, Volvo, Toyota, McLaren, Porsche, Żabka, Totalizator Sportowy, Adidas, Kaufland, Winiary, Orange, LEGO, Enel Med, Pepco, Ubisoft, Orlen, 4F, Electrolux, IKEA czy Wilkinson.

Dużym sukcesem okazał się także rebranding i powołanie nowej spółki VOX, specjalizującej się w rozwiązanych z wykorzystaniem technologii computer vision i popularyzującej format In-Image Ads na rynkach CE. Spółka proponuje usługi z jednej strony skierowane do reklamodawców (format In-Image Ads i targetowanie kontekstowe), a z drugiej strony współpracuje z wydawcami i umożliwia im monetyzowanie wcześniej nie wykorzystanej powierzchni. Obecnie w samej tylko Polsce VOX ma podpisane umowy z 32 grupami wydawniczymi, m.in. z Agorą, Edipresse, ZPR Media, Burda International Polska.

Ubiegły rok przyniósł nam także umocnienie pozycji na rynkach Europy Wschodniej, szczególnie na Ukrainie (w przypadku spółki VOX).

Najtrudniejsze wyzwanie dla Hybrid.ai i VOX w 2020 roku

Zarówno dla Hybrid.ai, jak i dla VOX najtrudniejsze w ubiegłym roku było funkcjonowanie i prowadzenie biznesu w nowej rzeczywistości „covidowej”. Przede wszystkim wiązało się to z ogromną niepewnością i zmianami warunków biznesowych praktycznie przez cały rok.

Lockdown i kryzys związany z koronawirusem mocno dotknął branżę marketingową. Jak wpłynął on na Waszą działalność?

Przede wszystkim zauważyliśmy spore zmiany w branżach, z którymi współpracujemy. Znacznie mniej realizowaliśmy kampanii dla firm, których POS zostały zamknięte w ramach obostrzeń antycovidowych, które mocno ucierpiały w lockdownie, czyli np. HoReCa i turystyka. Spadek realizacji w głównej mierze dotyczył kampanii prowadzonych w oparciu o dane o geolokalizacji użytkownika, m.in. działań reklamowych z targetowaniem skierowanym na targi, konferencje i wszelkiego rodzaju wydarzenia.

Z drugiej strony w ub. r. podczas trwania pandemii zrealizowaliśmy z bardzo dobrymi wynikami liczne kampanie głównie dla branży spożywczej, FMCG, retail i e-commerce, które to mniej ucierpiały podczas kryzysu.

Najciekawsze kampanie, jakie prowadziliście w 2020 roku

Najciekawsze były dla nas kampanie, w których po raz pierwszy wykorzystaliśmy nasze autorskie rozwiązania. Zaliczyć można do nich:

  • Działania oparte na Hybrid TV Sync – czyli synergii reklamy digitalowej i reklamy w telewizji. Przykładowo kampanie takie zrealizowaliśmy dla marek należących do Nestlé, Decathlon czy Volvo.
  • Kampanie prowadzone dla branży retail, w ramach których sprawdzaliśmy konwersję online-to-offline, czyli ilu użytkowników mających styczność z reklamą, którzy kliknęli w kreację reklamową, udało się następnie do stacjonarnego punktu sprzedaży i tam dokonało określonej akcji. Te unikalne analizy i raporty, które przygotowujemy dla naszych klientów dodatkowo jeszcze mocniej potwierdzają skuteczność naszych działań i dają klientom możliwość zaawansowanej optymalizacji wydatków.
  • Kampanie wykorzystujące format In-Image Ads i technologię picture recognition, oparte na targetowaniu kontekstowym, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem użytkowników. Co ważne, uzyskane CTR-y były kilkukrotnie wyższe od średniej rynkowej dla kampanii digital i dochodziły nawet do prawie 4% w niektórych przypadkach. Rekordowa kampanie w ubiegłym roku zrealizowana dla jednego z bardziej znanych marek „retailowych” osiągnęła średni CTR na poziomie 5,5 %.
  • Warto jeszcze wymienić kampanie, w których korzystaliśmy z technologii Hybrid Weather, czyli np. działania dla marki Electrolux – pierwszej kampanii realizowanej przez Hybrid, wykorzystującej innowacyjny mechanizm targetowania reklam w zależności od zmieniających się warunków atmosferycznych (w szczególności poziom zanieczyszczenia powietrza – Hybrid Air). Obecnie jednym z największych wyzwań jest dotrzeć do użytkownika z odpowiednim przekazem reklamowym w odpowiednim momencie. Nasze technologie to umożliwiają.

Które z trendów marketingowych wydają się Wam obecnie najbardziej obiecujące?

Z pewnością istotnym trendem jest znaczne zwiększenie budżetów wydawanych na działania w digitalu i w telewizji, nie rzadko kosztem wydatków na reklamę w prasie, outdoorze i radio. Ważna jest także możliwość łączenia kanałów digital i TV, dzięki naszej technologii Hybrid TV Sync, która umożliwia synchronizację spotów telewizyjnych z działaniami digitalowymi w mobile’u, z zachowaniem wszystkich możliwości targetowania typowych dla programmatica.

Drugim istotnym trendem jest powolne odchodzenie od plików cookies i tworzenie tzw. wall gardens. Odpowiedzią na to jest zastosowanie targetowania kontekstowego z wykorzystaniem computer vision i picture recognition, co umożliwia nasza spółka VOX.

Ogólnie widocznym trendem jest również to, że coraz więcej spółek inwestuje w e-commerce i szeroko rozumianą obecność w sieci. Coraz częściej wykorzystywane w tym celu są technologie martechowe, dostarczające rozwiązania dla całej branży i firm.

Jak oceniacie obecną kondycję reklamy internetowej i digitalu w Polsce?

Dla spółek dostarczających innowacyjne technologie jest to bardzo dobry okres. Zmiany na rynku związane z COVID-19 i szukanie przez marki nowych rozwiązań dających przewagę konkurencyjną sprzyja takim spółkom jak nasze. Dowodem jest, chociażby wspomniane wcześniej podwojenie przez nas przychodów.

Najważniejsze cele i plany na 2021 rok

Przede wszystkim zwiększamy skalę naszego biznesu. Wchodzimy mocniej na nowe rynki, głównie pozaeuropejskie. Planujemy także rozwój naszych rozwiązań i wprowadzenie nowych – już teraz możemy zaproponować naszym klientom innowacyjne formaty i możliwości targetowania w kampaniach z wykorzystaniem In-Image Ads.

Jeśli chodzi o Hybrid.ai, planujemy wprowadzić szereg nowych produktów. Staramy się, aby co 2, 3 miesiące pojawiały się nowe rozwiązania dopasowane do potrzeb naszych klientów. Do tego typu nowych produktów należą Hybrid Weather i Hybrid Air, pozwalające targetować kampanie reklamowe na zmieniające się warunki atmosferyczne, poziom zanieczyszczenia powietrza), a także Hybrid Allergy. Dzięki integracji z dostawcą danych specjalizującym się w zbieraniu i analizie danych o alergenach środowiskowych występujących w powietrzu mamy możliwość kierować kampanie digitalowe na obszary, w których takie alergeny występują i powodują objawy kliniczne. Jest to bardzo ciekawy i innowacyjny produkt dla branży OTC i co najważniejsze, jest on w pełni zautomatyzowany.

Mocno rozwijamy też projekt Hybe.io. Tak jak wspominałem, jest to rozwiązanie skierowanie do nowej grupy docelowej, a więc nie tylko do agencji i domów mediowych, ale przede wszystkim do producentów aplikacji i software house’ów. Zapraszam na tegoroczną konferencję „How to Programmatic„ organizowaną przez IAB Polska, podczas której będę miał przyjemność razem ze współzałożycielem i CEO Hybe.io opowiedzieć więcej o tym projekcie.

Na koniec – czego Tobie i Twojemu zespołowi życzyć na 2021 rok?

Przede wszystkim zdrowia! Życzmy sobie jak najszybszego powrotu do szeroko rozumianej normalności i dużo pozytywnej energii, abyśmy cele, które sobie stawiamy na ten rok mogli z powodzeniem i satysfakcją osiągnąć. I tego życzę wszystkim Waszym czytelnikom!

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij