Upoluj książkę „101 technik dla zarządzających” [KONKURS]

Upoluj książkę „101 technik dla zarządzających” [KONKURS]

Upoluj książkę „101 technik dla zarządzających” [KONKURS]

Wygraj książkę, w której Bartek Majewski zebrał wnioski pochodzące z rozmów z ponad 3 tys. menedżerów.

SPRAWDZAM SZCZEGÓŁY

Antysmogowy modowy mural przy Domu Mody Klif

Walka z szarością i betonozą to wyzwanie wielu polskich miast. Tymczasem może być przyjemnie i kolorowo, a do tego ekologicznie. Pokazał to właśnie Dom Mody Klif, który zamienił fragment muru na terenie galerii w kolorowy antysmogowy mural.
O autorze
2 min czytania 2022-08-18

Warszawa pięknieje z dnia na dzień, przyciąga jak magnes nie tylko perspektywami rozwoju, ale także klimatem miasta i rozwiązaniami, które sprawiają, że zachwyca kolorami.  Niezwykłe jest w niej przenikanie się światów biznesu, polityki, kultury i sztuki. Szczególnie te ostatnie – które wręcz na każdym kroku można spotkać po prostu na ulicy – sprawiają, że po Warszawie przyjemniej się jeździ i spaceruje. Od kilku dni kolorowe grafiki można odkrywać także na ul. Okopowej, gdzie murek przy parkingu Domu Mody Klif ozdobiono artystycznym muralem.

Mural wzdłuż ścieżki rowerowej to nie byle jakie graffiti. Dom Mody Klif, który od początku swojego istnienia intensywnie wspiera artystów, duży nacisk stawia na wyczucie smaku, estetykę i jakość. Do współpracy przy muralu zaprosił więc znaną w świecie mody ilustratorkę Annję Matuszewską, absolwentkę ASP w Gdańsku i Łodzi oraz studiów kuratorskich w zakresie sztuki współczesnej na UJ w Krakowie.

Matuszewska jest laureatką konkursu ilustracji mody Hertie Stiftung Frankfurt/M, prowadzi też warsztaty z tworzenia ilustracji modowych oraz współpracuje z tytułami modowymi takimi jak Harpers Bazaar. Ponadto w 2017 znalazła się w gronie najlepszych polskich ilustratorów mody. Jest więc idealną twórczynią, której kreacje mogą wiązać także idee Domu Mody Klif. Nie bez powodu poproszono właśnie ją o stworzenie grafiki, łączącej zarówno styl, modę, sztukę, jak i miłość do Warszawy. Mural jest połączeniem tych wszystkich, ważnych dla Klifu, elementów. 

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Mural przy parkingu Domu Mody Klif ma dodatkowo jeszcze jedną zaletę – do jego namalowania użyto farby antysmogowej, która filtruje powietrze. Farby  fotokatalityczne są w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego i antyalergiczne. Zawierają nanocząsteczki tlenku tytanu – pod wpływem światła słonecznego oraz pary wodnej farba powoduje rozpad toksycznych tlenków azotu (NO i NO2) na nieszkodliwe substancje. A tlenki azotu to główny składnik smogu miejskiego, przyczyniający się do rozwoju chorób układu oddechowego (np. astmy) oraz obniżający odporność. Proces ten można w uproszczeniu porównać do fotosyntezy, a murale oczyszczające powietrze – do drzew. Ich skuteczność robi wrażenie – 1 metr kwadratowy pomalowany tą farbą filtruje tyle powietrza, co jedno dorosłe drzewo. Mural przy Domu Mody Klif ma łącznie 55 m2.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Mural Domu Mody Klif wpisuje się tym samym w nowy światowy trend, służący ochronie środowiska oraz naszego zdrowia. Wiele miast na świecie inwestuje w kolorowe elewacje, ilustracje nawiązujące do historii lub kultury, które zachwycają przechodniów, nadają kolorytu miejskiej przestrzeni i niepostrzeżenie ratują ich przed skutkami smogu. Mural na Okopowej to doskonały sposób na połączenie sztuki (w tym przypadku sztuki ulicznej) z ochroną środowiska.