Chcesz pobrać i zapisać rolkę z Instagrama? Nowa opcja już dostępna

Chcesz pobrać i zapisać rolkę z Instagrama? Nowa opcja już dostępna
Scrollujesz Instagram i nagle wpada ci w oko rolka, którą chciałbyś zapisać na później? Od czerwca 2023 roku jest to możliwe w Stanach Zjednoczonych, a od kilku dni również w Europie.
O autorze
1 min czytania 2023-11-24

fot. Business Standard

Instagram to portal społecznościowy, który powstał przede wszystkim po to, aby umożliwić użytkownikom zapisywanie ważnych momentów w formie zdjęć i dzielenie się nimi z innymi internautami. Już od jakiegoś czasu na IG znacznie większą niż tradycyjne fotografie popularnością cieszą się jednak rolki (Reels) i Stories, czyli krótkie formaty video.

Do pobrania czy (jednak) nie? Decyzja zależy od autora

Choć oficjalnie pobrać na dowolne urządzenie można każdą publiczną rolkę, to jednak w rzeczywistości sytuacja wygląda nieco inaczej. To twórcy materiałów mają bowiem decydujący głos na temat ich udostępniania. W rezultacie rolkę można oznaczyć jako możliwą do zapisania lub zablokowaną, a to ważne zastrzeżenie w kontekście ochron praw autorskich.

Na każdym pobranym i ponownie udostępnianym materiale video widoczne jest ponadto logo Instagrama. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że taki zabieg nie powstrzyma nieuczciwych internautów przed share’owaniem cudzych rolek na innych portalach społecznościowych, jak choćby TikTok.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

W sieci krąży co prawda informacja o tym, że TikTok ma ograniczać zasięgi rolek z widocznym logo Instagrama. Czy jednak faktycznie tak właśnie się dzieje? To pokażą nadchodzące miesiące i ewentualne zmniejszenie spamerskiej aktywności w internecie.

Zapisywanie rolek sposobem na promocję ich twórców?

Najnowsza funkcja dostępna na Instagramie może realnie wpłynąć na wzrost zainteresowania użytkowników konkretnymi autorami Reelsów. To także sposób na zwiększenie zaangażowania i wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu internautów. Czy zapisywanie rolek przyniesie oczekiwany skutek, podnosząc zasięgi i popularność IG? Trudno powiedzieć, ale wydaje się, że szef platformy, Adam Mosseri, wiąże z tą innowacją niemałe nadzieje.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

A czy na waszych instagramowych kontach pojawiła się już możliwość pobierania i zapisywania rolek? Dajcie znać w komentarzach.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS Instagram testuje nową funkcję zapewniającą prywatność

Instagram wprowadza funkcję, która może spodobać się wielu użytkownikom popularnej platformy społecznościowej. Teraz będzie można kontrolować to, co widzą inni użytkownicy, dzięki nowej opcji umożliwiającej ukrywanie swojej aktywności.

PS2 Posty i rolki dla najbliższych znajomych. Instagram wprowadza nową opcję

Przed nami kolejne zmiany związane z Meta. Tym razem mowa o Instagramie, na którym już wkrótce będziemy mogli jeszcze bardziej dopasować funkcje do swoich potrzeb. Instagram umożliwi publikację postów i rolek dla wybranej grupy bliskich znajomych.