Elon Musk podniósł ceny pakietów X. „To są za duże stawki”

Elon Musk podniósł ceny pakietów X. „To są za duże stawki”
Właściciel X postanowił podnieść ceny pakietów Premium na swoim portalu społecznościowym. Najtańszy pakiet ma kosztować 175 zł rocznie, a droższe opcje nawet więcej niż 1000 zł.
O autorze
3 min czytania 2023-11-14

Rewolucyjne zmiany na portalu X

Od czasu, kiedy Elon Musk przejął Twittera, zasady korzystania z serwisu nieustannie się zmieniają. 

W lutym br. informowaliśmy was o dziennych limitach wpisów. Na użytkowników nałożono ograniczenia w kwestii publikowania treści. Ustanowiono dzienny limit wpisów w wysokości 2400 publikacji (w tym retweety i odpowiedzi), limit wiadomości 500 dziennie, a także maksymalną liczbę 5000 obserwowanych kont na użytkownika. Co więcej, pisanie dłuższych tweetów (do 4k znaków) wymaga kupna usługi Twitter Blue.

Kolejną nowością były limity wyświetlanych postów. Powodem, dla którego właściciel X postanowił wprowadzić takie ograniczenia, była troska o internautów, by nie uzależnili się od korzystania z mediów społecznościowych. Zmiana ta miała miejsce w lipcu br.. Niezadowolenie użytkowników z powodu zbyt restrykcyjnych limitów sprawiło, że ostatecznie ustanowiono dzienne ograniczenia: 10000 postów dla zweryfikowanych kont, 1000 dla niezweryfikowanych i 500 dla nowych niezweryfikowanych.

Trzy miesiące później, Musk ogłosił wprowadzenie dwóch nowych poziomów subskrypcji X Premium – tańszego i droższego. Wybór pierwszego daje dostęp do wszystkich elementarnych funkcji Twittera, ale bez redukcji reklam. Drugi natomiast zwalnia użytkowników z konieczności ich oglądania. Zakładano wówczas, że droższa wersja będzie kosztowała 12 USD miesięcznie, a tańsza 8 USD.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Ceny za korzystanie z pakietów X coraz wyższe

Kolejną zaskakującą wiadomością są wyższe ceny za korzystanie ze specjalnych pakietów. Wprowadzenie nowych stawek ma uratować budżet serwisu społecznościowego, którego właścicielem jest Musk.

Pod koniec października można było wybrać jeden z trzech rodzajów pakietów na X. Ostatnia cena pakietu Basic wynosiła 142,85 zł rocznie (13,50 zł miesięcznie). Pakiet Premium kosztował 461,24 zł rocznie (44,28 zł miesięcznie), a pakiet Premium Plus 749,98 zł rocznie (72 zł miesięcznie).

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Dzisiejsze ceny subskrypcji nieco się zmieniły. Wersja Basic kosztuje 175,71 zł rocznie (16,61 zł miesięcznie), Premium 461,24 zł rocznie (44,28 zł miesięcznie), a Premium Plus aż 922,48 zł w skali rocznej (miesięcznie jest to 88,56 zł). 

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

fot. Tabletowo

Co więcej, jeśli weźmiemy np. miesięczną stawkę najdroższego pakietu i pomnożymy ją przez 12 miesięcy, wyjdzie nam kwota 1062,72 zł, kiedy płatność roczna wynosi 922,48 zł. Oznacza to, że lepiej wybrać subskrypcję roczną, gdyż zaoszczędzimy więcej pieniędzy.

Krytyka nowych cen

Wyższe ceny za pakiety na X spotkały się z krytyką ze strony publicystów i dziennikarzy. Do wysokich stawek za pakiety Premium krytycznie odniósł się m.in. Rafał Madajczak, redaktor naczelny portalu Gazeta.pl

– Elon, wszystko u Ciebie ok? 900 plnów??? – napisał na swoim Twitterze redaktor Rafał Madajczak.

fot. screen X

Negatywną opinię na ten temat wyraził również Krzysztof Stanowski, współzałożyciel Kanału Sportowego.

– Nie wierzę, że to płacenie przez Twittera ludziom się na dłużej utrzyma. To są za duże stawki. W skali świata to musi iść w jakieś horrendalne kwoty. Dostałem 2400 złotych za 10-12 dni, w trakcie których głównie odpoczywałem i może z jedną gównoburzę wykręciłem – napisał na swoim Twitterze Krzysztof Stanowski.

fot. screen X

Co oferują pakiety X?

Najdroższy pakiet Premium zapewnia takie funkcje, jak: dłuższe wpisy, edycja wpisów, cofnięcie publikacji wpisu, brak reklam na osiach czasu, znaczek weryfikacyjny oraz możliwość publikowania dłuższych filmów. Ponadto, użytkownicy, którzy zdecydują się na tę funkcję, mogą otrzymywać płatność za wpisy.

Tańsza wersja Premium nie redukuje reklam, natomiast w pakiecie Basic (podstawowym) nie tylko musimy oglądać spoty reklamowe, ale również nie ma znaczka weryfikacyjnego oraz płatności za wpisy.

Płatne social media

Niedawno ukazały się informacje o cenach subskrypcji Facebooka i Instagrama. Według informacji przekazanych dla portalu wirtualnemedia.pl przez Magdę Szulc z biura polskiego oddziału Mety, oficjalna miesięczna cena w Polsce za korzystanie z pakietów bez reklam wynosi 43,99 zł dla wersji webowej. Z kolei wersja mobile dla Google kosztuje 56,99 zł, a dla wersji mobile iOS – 59,99 zł. 

Jednak ci, którzy korzystają z konta zweryfikowanego (mającego niebieski znacznik), muszą płacić 80 zł miesięcznie za subskrypcję. Przyczyną różnic w cenach mogą być takie czynniki jak lokalizacja użytkownika czy lokalizacja związana z jego sklepem z aplikacjami. Sytuacja z płatnościami jest podobnie skomplikowana, co w przypadku X.

PS Elon Musk uruchamia nowego chatbota AI „Grok”. Ma konkurować z ChatemGPT

To nie pierwszy raz, kiedy właściciel X zaskakuje internautów. Tym razem, portal oficjalnie wkracza na nowy poziom udogodnień w zakresie sztucznej inteligencji. Ruszyły prace nad chatbotem aXI, którego Musk nazwał „Grokiem”. Obecnie znajduje się w fazie testów, a jego premierę będą mogli zobaczyć użytkownicy pakietu X Premium+.

PS2 Elon Musk streamował grę Diablo 4! Serwis X z nową funkcją!

Właściciel serwisu przetestował nową funkcję transmisji na żywo, wykorzystując popularną grę Diablo 4. Musk transmitował grę na swoim głównym profilu, który ma 158 mln obserwujących. Stream osiągnął ponad 2,8 mln ogólnych wyświetleń.