Facebook Protect będzie chronił konta polskich polityków i dziennikarzy

Facebook Protect będzie chronił konta polskich polityków i dziennikarzy
Meta wprowadza w kolejnych krajach usługę Facebook Protect, która polega na zapewnianiu zwiększonego bezpieczeństwa właścicielom kont i stron szczególnie narażonym na ataki w sieci.
O autorze
1 min czytania 2021-11-25

Według firmy Meta do właścicieli kont, które są szczególnie narażone na ataki, należą osoby sprawujące urzędy publiczne – kandydaci do wyborów ogólnokrajowych oraz ich sztaby wyborcze, a także dziennikarze czy obrońcy praw człowieka.

– W okresie poprzedzającym wybory pewne osoby, na przykład kandydaci, mogą być atakowane przez użytkowników naruszających zasady na platformach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram – czytamy w komunikacie Meta.

W odpowiedzi na ten problem w 2019 roku w USA powstał program o nazwie Facebook Protect, czyli dobrowolna usługa zapewniająca dodatkowe zabezpieczenie kont i stron bardziej narażonych na zagrożenia i wymagające specjalnej ochrony. Firma poinformowała, że program zostaje odtąd rozszerzony na inne kraje – w tym także Polskę. Kandydaci, którzy kwalifikują się do programu, otrzymają specjalne powiadomienie o możliwości dołączenia do FP oraz prośbę o zapoznanie się z zasadami jego działania.

Facebook Protect opiera się na wykorzystaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz monitorowania pod kątem potencjalnych zagrożeń ze strony hakerów.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– W ramach funkcji autoryzacji publikowania na stronach prosimy osoby zarządzające stronami o zabezpieczenie kont przy użyciu uwierzytelniania dwuskładnikowego oraz przez podanie kraju zamieszkania. Ponadto wymagamy, aby administratorzy stron działali za pośrednictwem profilów z prawdziwymi imionami i nazwiskami oraz aby były to ich jedyne profile na naszej platformie – pisze Meta.

Jak zapewnia firma, program Facebook Protect będzie niebawem dostępny we wszystkich krajach na świecie i jest jedną z kilku inicjatyw firmy mających na celu utrudnienie włamań na konta.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS
Facebook spotkał się z zarzutem „wyboru zysku nad bezpieczeństwo”. Była pracownica firmy ujawniła dokumenty, które wskazywały na szkodliwy wpływ serwisu na zdrowie psychiczne dzieci i problemy społeczne.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

PS 2
Od stycznia 2022 roku reklamodawcy stracą możliwość targetowania reklam według kryteriów takich jak rasa, pochodzenie etniczne, religia czy orientacja seksualna w mediach społecznościowych należących do firmy Meta.

PS 3
Facebook wprowadził nowe funkcje grup, które pomogą administratorom budować, zarządzać i utrzymywać swoje społeczności, a także zmiany w subskrypcjach, dzięki czemu twórcy już teraz mogą efektywniej zarabiać na swoich treściach.