Się kręci – video marketing w polskim e-commerce

Się kręci – video marketing w polskim e-commerce
Podążając za trendami, sprawdzamy, jak polskie sklepy internetowe pomysłowo radzą sobie w poszczególnych obszarach marketingu. Na początek video marketing.
O autorze
3 min czytania 2013-08-23

Wg raportu Forrestera i Shop.org “The State Of Retailing Online 2013: Marketing & Merchandising” 40% budżetów marketingowych zostało w bieżącym roku przeznaczone na marketing w wyszukiwarkach, 15% na e-mail marketing. Wzrasta także znaczenie social media marketingu: 52% respondentów zadeklarowało zwiększenie wydatków na promocję na Facebooku, 31% na Pintereście, po 25% na Twitterze oraz na YouTube’ie a 23% na Instagramie. 72% badanych zainwestuje w video, a 62% w mechanizmy rekomendacji i personalizacji, włączając w to możliwość tworzenia dopasowanych stron głównych i unikalnych ofert na podstawie historii zakupów.

Oto 21 przykładów ciekawego wykorzystania video marketingu przez polskie sklepy internetowe:

Nagrania przygotowane przez amerykański sklep z gadżetami Vat19.com obejrzano już ponad 250 mln razy, a kanał sklepu na YouTube subskrybuje ponad 400 tys. osób. Podobne niekonwencjonalne, zabawne videotesty sprzedawanych gadżetów nagrywa m.in. TakaPaka.pl:

Ekipa projektantek mody RISK made in warsaw przygotowała interaktywny „krótkometrażowy sklep”, czyli kino drogi na skuterze – film można zatrzymać w dowolnym momencie i prosto z niego kupować produkty:

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

źródło: movie.riskmadeinwarsaw.com/index.html

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Mulitibrandowy sklep z odzieżą ANSWEAR.com wiosną zaprezentował spot z hipsterską brodą, który szybko rozprzestrzenił się wirusowo po całej sieci:

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Ciekawą serię prerolli (czyli spotów reklamowych wyświetlanych przed właściwymi materiałami wideo) przygotował sklep CzekoladowyTelegram.pl:

Z pierwszą w swojej historii kampanią telewizyjną wystartował niedawno empik.com:

W sklepie z luksusowymi akcesoriami do kuchni smakprostoty.pl można znaleźć prawie 200 nagrań, w których eksperci prezentują asortyment z oferty:

źródło: www.smakprostoty.pl/filmy

Grzegorz z mniammniam.pl serwuje nagrania ze smakowitymi przepisami:

źródło: www.mniammniam.com/Dunska_zupa


Przedstawiciele sklepów dzielą się także swoją ekspercką wiedzą, odpowiadając na pytania klientów, i dzięki temu minimalizując liczbę zapytań spływających do działów obsługi klienta.

Na kanale sklep-presto.pl, oprócz videoprezentacji produktów, zobaczymy, jak wybrać bieżnię treningową czy bieliznę termoaktywną:

źródło: www.youtube.com/user/SklepPresto/videos

z kolei na kanale 8a.pl odnajdziemy m.in. praktyczny przewodnik ułatwiający wybór raków wspinaczkowych:

źródło: www.youtube.com/user/sklep8apl/videos

na mambra.pl poradnik jak zakładać stanik:

źródło: mambra.pl/jak-poprawnie-zakladac-biustonosz

a na KrainaHerbaty.pl wskazówki jak odpowiednio przygotować różne gatunki i rodzaje herbat:

źródło: krainaherbaty.pl

W sklepie z akcesoriami do jazdy dla dzieci aktywnysmyk.pl można obejrzeć, jak produkty z oferty sprawdzają dzieci:

źródło: aktywnysmyk.pl

na militaria.tv zobaczymy ekstremalne testy asortymentu jednego z największych e-sklepów z bronią:

źródło: militaria.tv 

Z okazji premiery gry Battlefield 3 Gram.pl, jeden z największych e-sklepów z grami video, przygotował nagranie, w którym pokazano, jak wyglądała praca w magazynie podczas wysyłki tego bestsellerowego tytułu:

Jeden z najpopularniejszych markowych kanałów na YouTube w Polsce (prawie 10 mln wyświetleń) należy do Leroy Merlin Polska – warto zwrócić tu uwagę na zachętę do subskrybowania czy przejścia do sklepu internetowego:

źródło: www.youtube.com/user/leroymerlinpolska


Merlin.pl, jeden z najstarszych polskich sklepów internetowych, w kwietniu br. z okazji swoich 14-tych urodzin opublikował serię spotów, w których najciekawsze życzenia przesłane przez klientów czytały popularne osoby:

Sklep Euro.com.pl w formie przejrzystej i czytelnej w odbiorze animacji video „Zostań Bohaterem” przedstawił historię klienta, który wykrył w oprogramowaniu sklepu lukę:

Ekipa Pixers.pl zaprezentowała dzień z życia sklepu:

Butik internetowy z ubraniami otworzyła vlogerka Weronika Jagodzińska (Szusz):

Ponad 400 tys. razy obejrzano kontrowersyjną uderzającą kampanię sklepu OleOle.pl:

Do klasyki polskiego e-commerce należy także reklama Militaria.pl z 2002 roku:


 

Swoje 3 ulubione przykłady wykorzystania video w polskim e-commerce przedstawia Michał Cortez, eCommerce Director The Addictives, iKomersiak

 

  • Poradnikowo – e-sklep Militaria.pl i jego serwis Militaria.tv. Jedną z najczęściej powtarzanych best-practices przy produkcji video na potrzeby e-commerce jest wykorzystanie potencjału drzemiącego w filmach instruktażowych, poradnikowych, tłumaczących zalety produktu, jego charakterystykę czy sposoby wykorzystania. I bez względu czy są to opisy technologii w butach sportowych (Zappos.com) czy pokazanie jak prawidłowo używać paralizatora (Militaria.tv), takie podejście po prostu się sprawdza, szczególnie przy grupach asortymentowych wymagających mocnego wsparcia informacyjnego lub których natura nie do końca sprzyja sprzedaży on-line (np. odzież).
  • Wizerunkowoempik.com i seria filmów video z okazji 14. urodzin e-sklepu. Czasami najprostsze pomysły bywają najlepsze, a niewykorzystanie potencjału wynikającego ze skali danego przedsięwzięcia i posiadanych kontaktów wśród artystów, byłoby grzechem. Kilkanaście krótkich filmów z życzeniami, które składał m.in. Joe Cocker, Mariusz Czerkawski, Skunk Anansie, Beata Pawlikowska, a także sami klienci na ulicach Warszawy i połączenie tego z urodzinowym konkursem, to dobry przykład zmiksowania video, aktywacji użytkowników i… działań leadowych 😉
  • Sprzedażowoanswear.com i filmy video typu catwalk. Nie będę obiektywny, bo sam przy tym pracowałem, ale jak do tej pory żaden e-sklep w Polsce nie powtórzył tego na taką skalę. Na bardziej rozwiniętych rynkach video w fashion-ecommerce to już praktycznie branżowy standard (mrporter.com, zappos.com, asos.com i in.), u nas – wciąż niesamowita przewaga konkurencyjna, chociażby z uwagi na koszty masowej i regularnej produkcji takich klipów. A czy produkcja video dla ciuchów ma uzasadnienie? A próbowaliście kiedyś domyślić się fasonu spodni albo marynarki na płaskich, packshotowych zdjęciach i zapłacić 600zł „w ciemno”? No właśnie. 
    Catwalki w wideo z okazji launchu e-sklepu (12.2010)


Wiele ciekawych inspiracji dotyczących video marketingu można znaleźć w serwisie reelseo.com. NowyMarketing jest patronem medialnym konkursów Ekomersy 2013 i E-commerce Polska awards 2013. Zachęcamy do dzielenia się przykładami ciekawych działań marketingowych z naszą redakcją oraz do udziału i głosowania w w/w konkursach. 

Polecamy: