Marketing w branży marek luksusowych na przełomie 2018/2019

Marketing Marek Premium

partnerem merytorycznym działu jest SZNYT

Marketing w branży marek luksusowych na przełomie 2018/2019

Jakie wydarzenia w 2018 roku najbardziej wpłynęły na marketing w branży marek luksusowych? Z jakimi problemami i zagadnieniami będzie się ona mierzyć w 2019 roku oraz jakie technologie i trendy będą miały istotny wpływ na marketing w tej branży w Polsce w 2019 roku?

>>> Czego życzysz branży marketingowej na 2019 rok?
>>> Marki na przełomie 2018/2019: eurobank
>>> Marki na przełomie 2018/2019: Lidl
>>> Marketing w branży sportowej na przełomie 2018/2019

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Marketing w branży marek luksusowych na przełomie 2018/2019 podsumowują: Karolina Gadzimska, niezależny doradca ds. strategii, marketingu i PR marek z branży mody i dóbr luksusowych, właściciel Karolina Gadzimska Strategic Communication, Dominika Trawka, autorka pierwszego w Polsce bloga o biznesie i marketingu marek luksusowych MarketingPremium.pl, założycielka międzynarodowej firmy doradczej Luxury Consulting Online oraz Agnieszka Smektała, ekspert budowania marki luksusowej, założycielka firmy INZPIREA, oferującej usługi edukacyjne i kreatywne dla biznesu.

Karolina Gadzimska
Niezależny doradca ds. strategii, marketingu i PR marek z branży mody i dóbr luksusowych, właściciel Karolina Gadzimska Strategic Communication.

Trzy najciekawsze akcje

 1. Marki luksusowe mocno postawiły na działania reklamowe w obszarze social mediów. Jedną z ostatnich kampanii, która połączyła działania CSR-owe i wzbudziła duże zainteresowanie odbiorców, odpowiadając tym samym na potrzeby nowe pokolenia jest inicjatywa „Choinka Volvo”. W okresie świątecznym każdy może „wynająć” świeże drzewko w doniczce za 55 zł. Dbając o ekologię, Volvo za każdą wypożyczoną choinkę zasadzi dziesięć kolejnych.
 2. Inną kampanią, a raczej przykładem kolaboracji, która przykuła moją uwagę jest współpraca polskiej marki modowej INGLOT ze światowej sławy gwiazdą – Jennifer Lopez. To przykład odważnego (i zapewne kosztownego) ruchu, który rozpowszechnił markę na całym świecie. Wierzę, że mimo ogromnej inwestycji, Inglot zyska na tym ruchu wizerunkowo i sprzedażowo.
 3. Warto wspomnieć również o kampanii marki DIOR #DiorLoveChain. Co prawda była to kampania światowa, niemniej wzięła w niej udział influencerka MAFFASHION, jako jedyna ambasadorka z Polski. Dom mody Dior połączył siły z globalną organizacją charytatywną WE CHARITY, która zajmuje się wspieraniem potrzebujących rodzin, zapewniając im środki niezbędne do wyjścia z ubóstwa i poprawiając jakość ich życia. W spocie inicjującym wspólną akcję, paryska marka zadaje pytanie And you, what would you do for love?.

Trzy wydarzenia z 2018 roku najmocniej wpływające na marketing w branży marek luksusowych

Za najważniejsze wydarzenia mające wpływ na marketing w branży marek luksusowych uznałabym:

 1. Global Fashion Conference, poruszającą temat zrównoważonego rozwoju w branży mody
 2. FT Business of Luxury Summit, skupiający się m.in. na obecnych problem w branży, rozwoju branż beauty i travel oraz innowacyjnych działaniach w Chinach
 3. International Luxury Conference by Condé Nast, które gościło m.in. Suzy Menkes czy Herve Pierré.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2019 roku

 1. Nowy odbiorca, tzw. millennials, którego siła nabywcza z roku na rok wzrasta, nie tylko dokonuje zakupów online, wymagając tym samym od marek luksusowych ciągłej adaptacji do jego potrzeb, ale przede wszystkim jest to klient, który chce „zmieniać świat”. Dzisiaj nabywanie przedmiotów luksusowych nie zaspakaja już rosnących potrzeb konsumenta – widzimy renesans wartości postmaterialnych, w których szukamy samo-spełnienia.
 2. Marki luksusowe będą musiały nawiązać dialog z odbiorcą, którego do tej pory nie było. Niezwykle istotne będzie zaangażowanie firm w kwestie ekologii, ochrony środowiska, zmiany systemu produkcyjnego w kierunku zrównoważonego rozwoju. Chcemy, aby marki były pro-aktywne i wykorzystywały swoją siłę do działań, które będą zmieniały to w jaki sposób konsumujemy dobra luksusowe i jak wpływamy na polepszenie ogólnych warunków życia.

Nowości i trendy w 2019 roku

Social media nadal będą pełnić kluczową rolę w budowaniu świadomości marki, jej promocji i kreowaniu wizerunku. Będziemy prężnie rozwijać te platformy, wykorzystując jej wszystkie możliwości. Marki jeszcze mocniej postawią na content marketing i rozwój sprzedaży online. Coraz więcej firm postawi na Augmented Reality (rozszerzoną rzeczywistość), dzięki której klient może sobie zwizualizować i przymierzyć dany produkt, zanim dokona jego zakupu. Patrząc chociażby na markę Burberry, która już od dawna wdraża nowoczesne rozwiązania technologiczne, można założyć, że nie zabraknie również rozwoju w obszarze kanałów omnichannelowych, które pozwalają na dokładną analizę zachowań zakupowych klienta i personalizowanie komunikatów na wielu poziomach.

Dominika Trawka
Autorka pierwszego w Polsce bloga o biznesie i marketingu marek luksusowych MarketingPremium.pl, założycielka międzynarodowej firmy doradczej Luxury Consulting Online.

Trzy najciekawsze akcje

 1. Zacznę od aktywacji moim zdaniem najciekawszej w 2018 roku, czyli startu profilu @guccibeauty na Instagramie. W ramach kampanii „The Art of Beauty” na profilu marki pojawiły się obrazy wybranych malarzy, ukazujące różne kanony piękna czy makijażu, a temat ten podchwyciły media praktycznie na całym świecie. Marka wielokrotnie już pokazywała najlepsze praktyki, co potwierdzają również badania – Gucci jest jedną z najszybciej rosnących marek pod względem rynkowej wartości (raport BrandZ Millward Brown).
 2. Ciekawym działaniem w skali globalnej jest również coroczna kampania Estee Lauder na rzecz Walki z Rakiem Piersi, która organizowana jest również w Polsce. Ma ona cel edukacyjny, jak i finansowy, a w ramach działań, nawet Pałac Kultury podświetlono na różowo (kolor oraz wstążka są znakiem rozpoznawczym kampanii).
 3. Jeśli chodzi o typowo polskie aktywacje – ten rok, z racji mundialu, charakteryzował się dużą widocznością brandów związanych z piłkarzami w roli ambasadorów, jak choćby Vistula. Jednak coś, co najbardziej zapada mi w pamięć to działania nowego na polskim rynku magazynu Vogue Polska: kontrowersje wokół pierwszej okładki, rozdawanie pierwszego numeru wraz z poranną kawą w wybranych lokalizacjach czy eventy jak np. „Vogue Express”, czyli podróż specjalnym pociągiem na otwarcie wystawy „Jerzy Antkowiak i Moda Polska”.

Trzy wydarzenia z 2018 roku najmocniej wpływające na marketing w branży marek luksusowych.

 1. Zdecydowanie postawiłabym na wejście magazynu Vogue Polska na polski rynek. Pierwsze miesiące działania tego pisma pokazują nam, że na polskim rynku jest miejsce na nieco inne niż dotychczas treści, bardziej wyszukane sesje i styl, a wreszcie na reklamodawców, których nie brakuje. To daje nową przestrzeń do wspólnych działań na linii marka-media.
 2. Drugą rzeczą jest według mnie korzystanie ze sprawdzonych pomysłów zaczerpniętych z fast fashion: szybkie darmowe dostawy czy zwroty  – marka Gucci we współpracy z jedną z platform internetowych chwaliła się możliwością dostarczenia zamówienia w 2 godziny. Z drugiej strony, widzimy działania w odwrotną stronę – czyli marki masowe zaczynają komunikować się w sposób, który bardziej przypomina marki premium, jak np. Reserved realizując kilka dużych kampanii z gwiazdami, otwierając sklep w Londynie czy współpracując z British Vogue.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2019 roku

Moim zdaniem bardzo ważne będzie podejście do tworzenia odpowiedniego contentu, który powinien być atrakcyjny dla coraz młodszej grupy odbiorców. Według badań do 2025 roku to Millennialsi będą stanowili prawie 50% konsumentów dóbr luksusowych. Postawiłabym też na działania digitalowe pod kątem komunikacyjnym jak i dystrybucyjnym – ten kanał nawet dla marek luksusowych bardzo zyskuje na znaczeniu. Jako trzecie wyzwanie wskazałabym współpracę z influencerami, a nawet mikro czy nanoinfluencerami, którzy będą bardziej dopasowani do marek.

Dla mnie łączy się to z wyzwaniami na najbliższy rok, czyli rosnącym znaczeniem Millannialsów oraz kanału internetowego. Według najnowszego badania KPMG dotyczącego dóbr luksusowych w Polsce po raz kolejny z rzędu obserwujemy dwucyfrowy wzrost rynku oraz ciągle bogacące się społeczeństwo – ekonomia jest więc sprzyjająca. Bardzo istotną kwestią dla dużych marek będzie utrzymanie ich wizerunku i przyciąganie młodszej grupy użytkowników – już teraz widać, że marki otwierają się na różne kooperacje, rozszerzając w ten sposób swoją grupę odbiorców. Znaczącym zjawiskiem jest też wzrost zainteresowania mniejszymi, niszowymi markami np. projektanckimi, z polskim rodowodem – dla nich trudnością będzie przebicie się ze swoim komunikatem czy historią.

Nowości i trendy w 2019 roku

Korzystanie z nowinek technologicznych to raczej nie jest domena marek luksusowych, a ciekawostka jak np. wykorzystanie dronów podczas pokazu mody (Dolce & Gabbana) czy video 360° z pokazu Diora. Na polskim rynku wciąż widzę potrzebę edukacji konsumentów, choć z roku na rok są oni coraz bardziej świadomi – w modzie jest mindful luxury, czyli świadomy luksus. Taki, który występuje po stronie konsumentów, ale również producentów. Myślę, że to będzie główny trend 2019 roku.

Agnieszka Smektała
Ekspert budowania marki luksusowej, założycielka firmy INZPIREA, oferującej usługi edukacyjne i kreatywne dla biznesu.

Trzy najciekawsze akcje

 1. Szczególną moją uwagę w 2018 roku zwróciła marka modowa CHAOS by Marta Boliglova. Jestem pełna podziwu dla talentu artystycznego i przedsiębiorczości Pani Marty, która z mojej perspektywy oferuje światową jakość i kreatywność tkanin i wzorów, a do tego podejmuje odważne kroki marketingowe, np. całostronicowe, dopracowane reklamy od pierwszego numeru Vogue Polska, a od niedawna także pięknie zaprojektowany butik na Moliera1 w całości poświęcony marce CHAOS. Z punktu widzenia zarządzania marką, widzę ogromny angaż środków i uwagi. Kiedy zajrzycie w godzinach przedpołudniowych do butiku, spotkacie Panią Martę (inaczej ciężko ją złapać, bo telefon jej dzwoni nieprzerwanie), uśmiechniętą, dzielącą się dobrą energią i z pasją w oczach opowiadającej o swojej drodze biznesowej, miłości do mody oraz inwestycjach, jakie podjęła, wierząc, że marka CHAOS może konkurować na rynku z najlepszymi. Będę obserwować bacznie działania tej marki i jeśli możliwe, także wspierać.
 2. Współpraca marki szampana Dom Pérignon oraz Vogue Polska, przy której miałam przyjemność współpracować. Motywem przewodnim współpracy była celebracja polskiej kreatywności. Goście uroczystego spotkania, które odbyło się w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, świętowali sukcesy naszych artystów na arenie międzynarodowej. Wśród wyjątkowych gości spotkania znaleźli się: Joanna Kulig, Agata Kulesza, Małgorzata Bela, Paweł Pawlikowski, Anja Rubik, Kasia Smutniak, Anda Rottenberg, Anna Starak. Menu na ten wyjątkowy wieczór opracował szef kuchni restauracji Belvedere – Sebastian Olma. Połączenie dwóch marek-ikon jakimi są Dom Pérignon i Vogue, a jednocześnie ugoszczenie i uhonorowanie osobistości świata kultury i biznesu było wyzwaniem, które organizatorzy zdali na medal. Uroczystość pokazuje moc współpracy marek, które łączą wspólne wartości i zaangażowanie zespołu.
 3. Współpraca Domu Handlowego VITKAC z marką mody ulicznej Off-White. 

Trzy wydarzenia z 2018 roku najmocniej wpływające na marketing w branży marek luksusowych

 1. Niekwestionowanym numerem jeden jest dla mnie pojawienie się magazynu Vogue Polska. Vogue inspiruje, motywuje i odkrywa w swoim niepowtarzalnym stylu ciekawe postacie i tematy świata mody i kultury. Poprzez jego łamy polskie marki, polscy twórcy, otrzymują także okno na świat i uwagę na skalę międzynarodową. Poprzez Vogue Polska możemy w piękny sposób podzielić się ze światem osiągnięciami, z których sami jesteśmy dumni.
 2. Otwarcie hotelu Raffles Europejski. Branża luksusowa uważnie śledzi poczynania hotelu. Jego sukces wizerunkowy i komercyjny będzie dla mnie sukcesem Polski i Warszawy i potwierdzeniem, że jako kraj rozwinęliśmy się na tyle, aby móc oferować dziś najwyższy poziom usług sektora luksusowego.
 3. Cieszę się, że po raz kolejny został zorganizowany Polish Luxury Market Summit. Gratuluję inicjatywy Pani Wiolecie Podgórskiej, redaktor naczelnej magazynu dla hedonistów „Book of Luxury” – pierwszego w Polsce cyklu przewodników po najbardziej luksusowych miejscach i markach. Publikacje są dwujęzyczne, polsko-angielskie i dystrybuowane w Polsce, Londynie i Mediolanie. „Book Of Luxury Design” zostało wyróżnione w prestiżowym międzynarodowym konkursie International Design Awards organizowanym w Los Angeles.

Wydawca Book of Luxury – Esse Media zaangażowane jest w wiele ciekawych inicjatyw wspierających budowanie sprzedaży i wizerunku marek premium i luksusowych w Polsce, np. organizowany przez nich koncept Unique Bazaar. Jest to pierwszy w Polsce koncept typu premium private sale – wyjątkowe wydarzenie stworzone z myślą o najbardziej wymagających klientach, którym organizator zapewnia najwyższy poziom doświadczenia zakupowego i towarzyskiego. W unikalnym miejscu (np. Złota 44, Elektrownia Powiśle), wyjątkowej atmosferze i komfortowych warunkach można dokonać tu zakupu unikatowych kolekcji produktów i usług premium wyselekcjonowanych polskich i zagranicznych marek z segmentów: moda, uroda, dodatki, sztuka, motoryzacja i technologia czy design. W dynamicznie rozwijającym się, aczkolwiek wciąż bardzo młodym rynku dóbr luksusowych, edukacja, inspiracja, poznawanie się i wzajemne wspieranie się kluczowych osób w branży wpływa na konkurencyjność tego sektora.

Mam nadzieję, że już niedługo powstanie w Polsce silna reprezentacja marek, które dążą do doskonałości, na miarę takich stowarzyszeń jak brytyjska Walpole czy włoska Altagamma. Osobiście jestem wraz z grupą pasjonatów tematu zaangażowana w działania polskiego stowarzyszenia Nobilito. Szczególnie ostatnie miesiące były dla Stowarzyszenia bardzo intensywne.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2019 roku

 1. Trudność ze zrozumieniem transformacji, jaką przechodzi obecnie rynek marek luksusowych na świecie – większa otwartość, różnorodność, ewolucja starych kodów luksusu, zyskanie przez luksus nowych wymiarów (m.in. duchowy, technologiczny, ekologiczny). Jeśli marki pozostaną przy starych definicjach luksusu, przewiduję dla nich trudności.
 2. Zrozumienie, że budowanie marki luksusowej to długofalowa edukacja i budowanie pożądania i aury ekscytacji wokół marki na każdym etapie styku z marką. To wymaga dużej inteligencji emocjonalnej, pomysłowości, staranności w egzekucji oraz długofalowych inwestycji zarówno w marketing mix, jak i w talenty (potencjał ludzki) w organizacji.
 3. Zarządzanie talentami w organizacji: wewnętrznymi (potencjał dobieranych pracowników, ich edukacja, dobre osadzenie działu marketingu w całej organizacji, zrozumienie potrzeby tworzenia kultury budowania marki w przedsiębiorstwie – o markę dba nie tylko dział marketingu, ale każdy pracownik) oraz zewnętrznymi – zrozumienie, że agencje, media, influencerzy, freelancerzy – całe otoczenie wspierające egzekucję jest dla marek luksusowych równie kluczowe jak wewnętrzne aktywa – zwłaszcza w początkowej fazie, gdzie rynek jest stosunkowo mały i wiele marek z punktu widzenia kosztów nie decyduje się na tworzenie stałych miejsc pracy związanych z rozwojem marki.

Nowości i trendy w 2019 roku

Jeśli chodzi o trendy technologiczne, na pewno warto zwrócić uwagę na siłę internetowych platform sprzedażowych np. światowy Farfetch zrzeszający ponad 700 butików i marek z całego świata (współpracuje z sukcesami m.in. z polskim domem handlowym VITKAC). Na stronie Farfetch przeczytać możemy, iż misją platformy jest stworzenie globalnej technologicznej platformy dla luksusowej mody. Marka chce łączyć świat marek, kuratorów oraz konsumentów. W lutym Farfetch podpisała ekskluzywną umowę z marką Chanel na wieloletnie wspólne działania w świecie cyfrowym: w butikach i poza nimi. Stworzą wspólnie m.in. spersonalizowaną strefę sprzedażową Chanel wykorzystując technologię rozszerzonej rzeczywistości.

W Polsce od tego roku intensywnie rozwija się także skandynawska platforma tego typu – marketplace Miinto. Ula Wiszowata, Country Manager Miinto w Polsce w rozmowie potwierdziła, że Miinto dzieli ten sam model biznesowy co Farfetch, jednocześnie rozszerzając ofertę o kolekcje lokalnych projektantów, takich jak Nunoo w Danii, Studio Anneloes w Holandii czy Łukasz Jemioł w Polsce.

Z pracy z dużymi międzynarodowymi markami z sektora luksusowego i premium wiem, że w kwestii nowych technologii, ważne dla marek będzie dalsze budowanie zaangażowania konsumentów w social mediach (m.in. Instagram). Chcę zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze marki jako kluczowy czynnik sukcesu swoich działań uważają treści tworzone przez użytkowników. Po drugie, ważne dla marek będzie zwiększenie zasięgu swoich działań poprzez cyfrową reprezentację swoich działań off-line np. poprzez transmisję na żywo. 

Ponieważ zdaję sobie sprawę, jak szerokie możliwości oferuje dziś technologia, a sama jeszcze nie czuję się ekspertem w jej temacie, dopytałam jeszcze dla potrzeb tego wywiadu ekspertkę, która łączy zainteresowanie światem technologii i marek luksusowych – Panią Natalię Mituniewicz, zajmującą się komunikacją związaną z rynkiem nowych technologii. Pani Natalia zwróciła moja uwagę na temat VR (Virtual Reality), a także AR (Augmented Reality) i MR (Mixed Reality) czyli na angażowanie konsumenta i zachęcanie go do wejścia w świat marki i zobaczenia na własne oczy ciekawych wydarzeń, nawet choćby odbywały się na drugim końcu świata. Już dziś domy mody takie jak Christian Dior czy Tommy Hilfiger zapraszają do uczestniczenia w swoich pokazach z paryskiego tygodnia mody poprzez okulary VR. Nie trzeba być w Paryżu, wystarczy odwiedzić jeden z ich butików. Teraz to wielkie okulary mogą być złotym biletem na ekskluzywne wydarzenia, a obraz 360 stopni daje nam wrażenie jakbyśmy siedzieli w pierwszym rzędzie!

Pani Natalia wskazała także, że VR to doskonałe narzędzie do storytellingu czyli opowiadania historii przez marki. Teraz mogą one angażować Klientów na zupełnie nowym poziomie. Wykorzystała to marka Remy Martin, która do opowieści o swoim 300 letnim koniaku wykorzystała HoloLensy Microsoft. Tak powstała wirtualna wystawa, której elementy ukazują się widzowi jako hologramy. 

Luksusowe marki chętnie korzystają za zdobyczy nowych technologii bo one po prostu podnoszą sprzedaż. Trendem staje się opcja „try-before-you-buy”. Jest to wirtualna przymierzalnia, pozwalająca klientom tworzyć outfity na własnym modelu 3D. Według badań technologia ta zwiększa sprzedaż aż o 22%. Także sztuczna inteligencja czyli stale ucząca się bieżąca analiza danych, pomaga w sprzedaży i decyzjach podejmowanych  w czasie rzeczywistym. Z jej użyciem stworzyć można bardzo zaawansowane booty, które doradzają klientowi on-line o każdej porze dnia i nocy. Taki boot zwiększa efektywność sprzedaży będąc zawsze dostępnym, gotowym do pomocy i poznając potrzeby Klienta, poznawać jego samego, zapamiętywać jego wszystkie zapytania i uczyć się jego preferencji. 

Na koniec Pani Natalia dodaje, że technologia jest mostem łączącym potrzeby Klienta z tym co mamy mu do zaoferowania. Dajemy mu to co chce, możliwie najszybciej, tak by on mógł z kolei zanurzyć się w prawdziwie wyjątkowe doświadczenie, które mu przygotowaliśmy, bez względu na to czy jest to usługa, czy produkt. 

Oczywiście, jeśli chodzi o trendy, nie samą technologią luksus żyje. Globalny konsument jest coraz bardziej świadomy. Wraz z dbaniem o zdrowie fizyczne coraz bardziej interesujemy się naszym zdrowiem emocjonalnym, potrzebami duchowymi oraz środowiskiem w jakim żyjemy. Pniemy się w górę piramidy potrzeb Maslowa. Jak zauważył TrendWatching – każda marka powinna więc zadać sobie pytanie jak my-marka możemy pomóc ludziom spełnić ich marzenia o staniu się lepszymi ludźmi? Rynkowym odzwierciedleniem tego trendu jest dynamiczny rozwój takich branż jak treningi jogi i medytacji. Globalny rynek jogi jest dziś wart ponad 80 miliardów dolarów. Rynek medytacji i mindfulness osiągnął wartość ponad 1 mld dolarów, przekraczając próg z biznesu alternatywnego do biznesu masowego. W świecie technologii mamy około 1000 aplikacji uczących medytacji. Najbardziej znaną z nich jest Headspace, która została pobrana 18 mln razy i wyceniana jest dziś przez Forbes na 250 mln dolarów. Wśród założycieli firmy jest były buddyjski mnich. Misją marki jest przyczyniać się do wzrostu radości, współodczuwania oraz polepszenia zdrowia i relacji poprzez medytację. Wśród fanów marki znajdują się m.in. Gwyneth Paltrow, Richard Branson and Lebron James. W Polsce trening Mindfulness online możemy odbyć m.in. poprzez Strefę Mindfulness prowadzoną przez Wojciecha Eichelbergera.

Trend świadomej konsumpcji i rozwijania wyższych potrzeb ma swoje odzwierciedlenie na rynku dóbr luksusowych. Status był kiedyś czymś fizycznym, dotyczył posiadania. Obecnie na świecie mamy 36 milionów milionerów (dane wg. Credit Suisse), co oznacza, że tak wiele ludzi posiada już tak wiele dóbr materialnych, że status coraz mniej polega na tym co posiadam, a coraz bardziej na tym kim jestem np. w kwestii etyki, kreatywności, stylu czy tego, co robię dla świata. Luksus zyskał nowy wymiar. Konsumenci chcą wzbogacać się nie tylko materialnie, ale także duchowo. Widzimy to także na rodzimym rynku. Pan Michał Kiciński (biznesmen znajduje się na liście top100 najbogatszych ludzi w Polsce wg. Forbes) podkreśla w wywiadach rolę rozwoju duchowego w jego życiu (np. joga vipassana, kontakty z rdzennymi szamanami w Peru), sam inwestuje w biznesy społecznie odpowiedzialne (np. telefon wytwarzający mniej szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego, portal wspierający rozwój inteligencji emocjonalnej i duchowej: strefarozwoju.pl). Najmłodszy milioner na polskiej liście najbogatszych ludzi Forbes – Pan Robert Gryn podkreślał w wywiadzie dla 20m2 wagę medytacji w dbaniu o swój prywatny wellbeing a swoim pracownikom poza siłownią zapewnia także zajęcia z jogi. Pan Sebastian Kulczyk wspiera młode start-upy już drugą edycją programu Incredibles. Modelka Anja Rubik wspiera kampanię na rzecz oczyszczania światowych oceanów z plastiku, a w Polsce rozwija kampanię mającą na celu szerzenie świadomości seksualnej.

W Polsce w 2018 spotkanie „Polish Luxury Market Summit” poświęcone było tematowi „świadomego luksusu”. Rok wcześniej wydawca kultowego magazynu Vogue, Condé Nast poświęcił temu samemu tematowi („mindful luxury”) całą konferencję w Omanie. Kilkuset liderów światowej branży luksusu zastanawiało się, jak tworzyć luksus w erze konsumenta „post-luksusowego”. Wśród odpowiedzi na pytania, czym jest dziś świadomy luksus pojawiały się takie hasła jak: nieograniczona kreatywność, indywidualność, tworzenie wolne od zanieczyszczenia jakimikolwiek stereotypami, tworzenie bez etykiet i wytłumaczeń, kreatywna wolność z głębszym przesłaniem. Mnie osobiście ujęła wypowiedź jednej z projektantek mówiąca o tym, że świadomy luksus jest formą aktywizmu – jest to sposób w jaki konsumenci wymagają pozytywnych zmian dla środowiska i transparencji od marek.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij