fot. depositphotos.com
>>> Czego życzysz branży marketingowej na 2019 rok?
>>> Marki na przełomie 2018/2019: eurobank
>>> Marki na przełomie 2018/2019: Lidl
>>> Marki na przełomie 2018/2019: Avon
>>> Marki na przełomie 2018/2019: OLX
>>> Marki na przełomie 2018/2019: Semilac
>>> Marki na przełomie 2018/2019: Bank BGŻ BNP Paribas
>>> Marki na przełomie 2018/2019: LOT
>>> Marki na przełomie 2018/2019: Credit Agricole
>>> Marki na przełomie 2018/2019: Grupa Domodi
>>> Marki na przełomie 2018/2019: SEAT
>>> Marketing w branży sportowej na przełomie 2018/2019
>>> Marketing w branży marek luksusowych na przełomie 2018/2019
>>> Marketing w branży modowej na przełomie 2018/2019
>>> Strategia na przełomie 2018/2019
>>> Content marketing na przełomie 2018/2019
Zobacz również
PR na przełomie 2018/2019 podsumowują: Zofia Bugajna-Kasdepke, Business Development Director w MSL CEE, Anna Miotk, dyrektor ds. komunikacji/Polskie Badania Internetu, medioznawca/UKSW, Paweł Bylicki, CEO Public Dialog, Monika Witoń, PR manager, Dentsu Aegis Network Polska, Andrzej Gruszka, head of communication, Hexe Capital.
Zofia Bugajna-Kasdepke #PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
Business Development Director w MSL CEE
3 najciekawsze akcje/kampanie PR-owe z 2018 roku w Polsce
- „Niezniszczalna tęcza” przygotowana na zlecenie marki Ben & Jerry’s przez 180heartbeats + JUNG v MATT. Genialna w swojej prostocie kampania, która wywoła olbrzymie zaangażowanie fanów i publiczną dyskusję. Marka z misją społeczną, która nie boi się walczyć o wartości – bardzo mi się to podoba! Brawa dla agencji za świetny pomysł kreatywny, wytrwałość w realizacji kampanii i wykorzystanie instrumentarium kilku marketingowych dziedzin.
- Druga kampania to „Barbie Shero 2018, jak dotrzeć do milionów?”, realizowana przez ConTrust Communication. W moim przekonaniu to udana próba wpisania kultowej lalki Barbie w nowe trendy społeczne. Dotychczasowa antyikona feminizmu, chuda jak patyk, zainteresowana tylko i wyłącznie Kenem i fatałaszkami, naraz zaczęła promować silne, niezależne kobiety. Jak podają twórcy kampanii, powodem stworzenia serii lalek inspirowanych postaciami prawdziwych bohaterek były rosnące obawy matek o stereotypy kobiecości, z jakimi spotykają się ich córki. Sukcesem polskiej odsłony kampanii było wyjście poza media skierowane do dzieci, plasowanie treści związanych z serią „Barbie Shero” w ważnych, opiniotwórczych magazynach i portalach, mądre wejście w dyskurs publiczny o roli zabawek w socjalizacji dziewcząt (i chłopców).
- Mój trzeci wybór to „Surface AntyLuwr”, projekt d*fusion Communication dla Microsoft Polska. Doceniam bystre czytanie trendów, a w tym przypadku inspirację płynącą z memów. Zamiast kolejnej kampanii o wyższości technologicznej sprzętu A nad konkurencją B i C, twórcy kampanii zaproponowali kreatywną zabawę i tworzenie treści, które świetnie wpisują się w język nowych mediów. Dla mnie jako miłośniczki sztuki oglądanie przeróbek znanych obrazów było pyszną zabawą!
3 wydarzenia z 2018 roku najmocniej wpływające na PR
Mijający rok stał pod znakiem bezpieczeństwa danych w internecie i sposobów ich niewłaściwego wykorzystania.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
- RODO przysporzyło agencjom wielu kłopotów, wydłużyło czas pracy konsultantów zajmujących się relacjami z mediami, a dziennikarzy naraziło na prawdziwe tsunami próśb o możliwość umieszczania ich w bazach danych.
- Wprowadzenie regulacji związanych z ochroną danych osobowych zbudowało większą świadomość konsumentów dotyczącą bezpieczeństwa cyfrowego oraz pozostawiania przez nich w sieci wielu wrażliwych informacji. Stali się nie tylko bardziej ostrożni, ale również daleko mniej ufni wobec marketerów.
- Do tego doszła afera z Cambridge Analytica, która pokazała, że można wpłynąć na wynik wyborów największego światowego mocarstwa poprzez wykorzystanie danych dostępnych w mediach społecznościowych. Losy rządów i ważnych społecznych projektów zależą dziś od sprawnego posługiwania się algorytmami i przedzierania się przez bańki informacyjne. Podważenie sensu obligatoryjnych szczepień czy strajk żółtych kamizelek to kolejne przykłady tego, jaki zamęt potrafią wprowadzić media społecznościowe. Z 2018 roku zapamiętamy woskową twarz Marka Zuckerberga przesłuchiwanego przez komisje amerykańskiego Senatu. Rewelacje New York Timesa z końcówki grudnia o tym jakoby Facebook sprzedawał nielegalnie dane użytkowników technologicznym gigantom takim jak Microsoft, Amazon czy Spotify stanowią silny akcent na koniec roku. Euforia i beztroskie czasy korzystania z mediów społecznościowych odchodzą w niepamięć.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed PR w 2019 roku.
- Budowanie kompetencji digitalowych to najpilniejsza dziś potrzeba – klienci oczekują kompleksowych rozwiązań i umiejętności wykorzystania nowych kanałów komunikacji. Projekty searchowe, e-commerce’owe to nowe obszary potencjalnego wzrostu dla agencji PR i obszary do budowania synergii biznesowych z firmami wyspecjalizowanymi w tym zakresie.
- Nadal intensywnie będzie rozwijał się influencer marketing. W 2018 roku padł kolejny rekord (67 milionów postów, komentarzy i Insta Stories) – suknia ślubna Chiary Ferragni była wielokrotnie częściej komentowana niż kreacja Megan Meghan, wchodzącej bądź co bądź do rodziny królewskiej. To musi działać na wyobraźnię! Ale i tu ważne będzie wprowadzenie regulacji i przejrzystości, przede wszystkim uporanie się ze zjawiskiem „fake influencers”.
- To, co niewątpliwie będzie wyzwaniem, to poradzenie sobie z konfliktami światopoglądowymi przeniesionymi z polityki do marketingu. Marki będą zmuszone opowiedzieć się po stronie określonych wartości i odważnie ich bronić. Dzięki mediom społecznościowym grupy wpływów będą szybciej się organizować i skuteczniej działać – atakowanie, obrażanie, dezinformacja czy podżeganie do bojkotu stanie się przykrą codziennością. Widać to już w Stanach Zjednoczonych, gdzie agencje PR rozwijają działy doradztwa kryzysowego w szalonym tempie.
Nowinki technologiczne a PR w 2019 roku
Sztuczna inteligencja i machine learning ma i będzie miała wpływ na kształt również branży PR. Według badań Chartered Institute of PR z czerwca 2018 roku 12% zadań przeciętnego specjalisty PR jest już wykonywanych przez AI, za 5 lat będzie to już 38%. W MSL przeprowadziliśmy badanie wśród dyrektorów komunikacji i PR na naszych najważniejszych rynkach, w tym w Polsce, w którym to badaniu 40% respondentów przyznało, że ma mgliste pojęcie o zastosowaniu sztucznej inteligencji w swojej pracy. Jest więc sporo do zrobienia i wiele do nauki.
Anna Miotk
dyrektor ds. komunikacji/Polskie Badania Internetu, medioznawca/UKSW
3 najciekawsze akcje/kampanie PR-owe z 2018 roku w Polsce
- Allegro Smart. Widać było ogrom pracy włożonej przez PR w to, aby o nowości poinformowały wszystkie najważniejsze tytuły biznesowe i konsumenckie w Polsce. I to się udało – informacje o Allegro Smart były praktycznie wszędzie.
- Anja Rubik i akcja #SEXEDPL. Rozpoczęta w 2017 r. i konsekwentnie rozwijana w 2018. Doczekaliśmy się książki, wydarzenia Pop-up Szkoła #SEXEDPL oraz wspólnej kolekcji z młodzieżową marką Local Heroes. Akcja ważna, bo adresowana do nastolatków, na których znana modelka może mieć ogromny wpływ, a równocześnie prosto i zdroworozsądkowo tłumacząca różne tematy związane z seksualnością.
- Akcja WWF Polska. Ta z okazji szczytu klimatycznego w Katowicach pokazała, że my, ludzie, też jesteśmy zagrożonym gatunkiem. Obserwowałam ją głównie w internetowej odsłonie, gdy znajomi ustawiali sobie na Facebooku specjalne awatary z własnymi twarzami. Z kolei w metrze warszawskim pojawiły się reklamy mówiące, że to warszawiacy są zagrożonym gatunkiem. To bardzo wzmacniało przekaz i sprawiało, że kampania nie była już aż tak abstrakcyjna.
3 wydarzenia z 2018 roku najmocniej wpływające na PR
- Afera Cambridge Analytica i jej reperkusje. Media demonizowały skuteczność facebookowych quizów w przewidywaniu naszych cech charakteru i wpływ przekazów tworzonych przez Cambridge Analytica na odbiorców. Ale ta afera unaoczniła, że platformy społecznościowe, poza tym, dostarczają użytkownikom przydatnych funkcji, są przede wszystkim przedsięwzięciami biznesowymi opartymi na twardej kalkulacji i na danych użytkowników. Problem zaczyna się, gdy do tych danych próbują dostać się nieupoważnione strony trzecie czy wręcz przestępcy. Dlatego warto, abyśmy zachowali umiar w tym, czym się dzielimy w sieci. Włosy stają mi dęba na głowie, gdy widzę, że znajomi medioznawcy (ludzie, którzy powinni być bardziej świadomi i edukować innych, jak korzystać z mediów) nadal bawią się quizami i udostępniają łańcuszki internetowe. Mam już trochę zrzutów z przykładami.
- Rozpad Nowoczesnej. Partię, która miała wysokie pozycje w sondażach, najpierw pogrążyło ujawnienie informacji o romansie jej liderów, a potem – konflikt wewnętrzny, który zaowocował odejściem sporej części posłów do klubu stworzonego przez PO. Pokazuje to słabość środowiska opozycyjnego i nie wróży mu dobrze w kolejnych wyborach.
- Szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. Ogromna i może nie do końca wykorzystana szansa na prezentację naszego kraju w pozytywnym kontekście. Towarzyszyła mu ogromna debata w mediach dotycząca przyszłości Ziemi jako planety i konsekwencji działań człowieka dla niej, a także wspomniana kampania WWF.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed PR w 2019 roku
- Fałszywe informacje (ciągle). Fałszywi influencerzy, fałszywi uczestnicy debat w internecie, fałszywe serwisy z fałszywymi artykułami, fałszywe komentarze i w końcu – fałszywy pomiar. Zwracał na to uwagę Max Read w swoim komentarzu dla serwisu New York Intelligencer. Wiele firm z fałszywek korzysta – można pokazać mało zorientowanemu szefowi, że coś robimy i mamy takie same wyniki, jak konkurenci, którzy stosują nieuczciwe praktyki. Ale to nie jest prawdziwy PR.
- Algorytmy sortujące treści. Ich działanie jest widoczne zwłaszcza w internecie, zarówno na platformach społecznościowych, jak i w dużych serwisach. Dzięki nim każdy z nas widzi daną stronę nieco inaczej, w zależności od tego, w jakie treści wcześniej częściej klikał. Personalizacja z jednej strony jest świetna, bo dzięki niej widzimy te treści, które raczej chcemy widzieć. Ale jest także wyzwaniem dla twórców kampanii społecznych czy też dla demokratycznej debaty – jeśli każdy z nas ma „własne” media, to jak dotrzeć z ważnym przekazem do szerokiej grupy odbiorców? Jak budować porozumienie i wypracowywać wspólne stanowisko, jak współpracować, jeśli każdy siedzi w swojej bańce informacyjnej?
- Pomiar efektów. Jest to wyzwanie nieustanne. Specjalista PR, zazwyczaj wykształcony na humanistycznych studiach, gdzie nie miał do czynienia ze statystyką czy metodologią badań, nie umie dobrze planować celów swoich działań. W konsekwencji nie potrafi mierzyć. Często mierzy od czapy – na przykład planuje wzrost świadomości marki w branży B2B, ale w wynikach pokazuje liczbę publikacji w mediach (co nie pozwala jeszcze wnioskować o wzroście świadomości marki).
Nowinki technologiczne a PR w 2019 roku?
Tak jak wspomniałam, nadal sztuczna inteligencja i algorytmy, które zwłaszcza w serwisach internetowych i na platformach społecznościowych decydują o tym, co widzi odbiorca. Możliwe, że nastąpi odwrót użytkowników od platform społecznościowych – afery z wyciekami danych, a z drugiej strony nadmiar informacji skłaniają użytkowników do rezygnacji. Bronić się będzie rzetelne, oparte na faktach dziennikarstwo i rzetelna informacja. W dobie fałszywych informacji ciągle jest na nie zapotrzebowanie. W związku z tym na specjalistach PR ciąży ogromna odpowiedzialność – oni również muszą być wiarygodnym źródłem informacji.
Paweł Bylicki
CEO Public Dialog
3 najciekawsze akcje/kampanie PR-owe z 2018 roku w Polsce
- Zdecydowanie najlepszą kampanią w 2018 roku było wystrzelenie Tesli Roadstera w przestrzeń kosmiczną przez SpaceX. Firma chciała zakomunikować i udowodnić, że rakiety Falcon Heavy potrafią przenosić naprawdę ciężkie ładunki i to za nieduże pieniądze. Z pierwszych 12 godzin tego niezwykłego lotu Tesli, która była kierowana przez manekina nazwanego „Starman”, można było oglądać relację. Powstała strona Where is Roadster, dzięki której można sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się samochód Elona Muska. Informacja o tym obiegła szybko cały świat i wszystkie media.
- Kolejną ciekawą kampanią było zbudowanie przez Lego rzeczywistej wielkości Bugatti Chiron, zbudowanego z ponad miliona klocków. Konstruktorom zajęło to 13 500 godzin. To również projekt, który zdobył globalną atencję użytkowników social mediów i mediów tradycyjnych.
3 wydarzenia z 2018 roku najmocniej wpływające na PR
- Afery związane z wyciekiem danych użytkowników Facebooka. Pierwsza dotycząca wykupywania reklam na Facebooku przez Rosjan, a druga związana z firmą Cambridge Analytica (CA). W efekcie poważnego spadku zaufania do portalu jego założyciel Mark Zuckerberg został przesłuchany przez połączone komisje senackie Stanów Zjednoczonych: ds. wymiaru sprawiedliwości oraz ds. handlu, nauki i transportu. W całej sprawie chodzi nie tyle o bezpieczeństwo danych użytkowników serwisu, ile o fakt jak są one wykorzystywane, chociażby do wpływania na społeczeństwo, manipulowania wyborcami przy wyborach prezydenckich w USA, referendum dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
- Wprowadzenie RODO w połowie tego roku nałożyło na administratorów danych, czyli także między innymi na agencje public relations, nowe zasady dotyczące gromadzenia danych. Nie zmieniło to naszej branży, ale z pewnością ją sprofesjonalizowało, a także niejako zmusiło do przejrzenia na nowo zebranych danych, umów i wszelkich dokumentów administracyjnych.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed PR w 2019 roku
- Myślę, że wciąż dużym wyzwaniem jest tłumaczenie klientom, z czego biorą się wynagrodzenia dla agencji. Dlaczego najlepszym rozwiązaniem dla obu stron są wyceny wynikające wprost ze stawek godzinowych, bo to realne odzwierciedlenie co ile kosztuje i dlaczego.
- Brakuje mi poważnej dyskusji nt. zawodu PR-owca, zaaranżowanej przez stowarzyszenia czy związki branżowe. Jak go spozycjonować na rynku na tle innych dyscyplin? Szczególnie obecnie w dobie content marketingu i problemu z zacieraniem granicy pomiędzy advertorialami, treściami redakcyjnymi, de facto krypto-reklamą, która jest nielegalna. W związku z tym potrzebna jest praca nad kodeksami etycznymi i edukacją.
- Do wyzwań dla całej branży zaliczyłbym walkę o najlepsze talenty, wykwalifikowany personel. Sprawienie, chociażby żeby dla osób wchodzących na rynek pracy pierwszym wyborem były agencje, a nie strona kliencka. Walka z dezinformacją i fake news.
Nowinki technologiczne a PR w 2019 roku
- Nie zauważyłem w tym roku jakichś wyjątkowych zmian technologicznych wpływających na pracę agencji. Z pewnością trzeba nadążać i śledzić zmiany w social media. PR-owcy muszą w obecnej rzeczywistości być na bieżąco z nowościami w tym obszarze.
- Używanie wirtualnej rzeczywistości w kampaniach.
Monika Witoń
PR manager, Dentsu Aegis Network Polska
3 najciekawsze akcje/kampanie PR-owe z 2018 roku w Polsce
- Niezwykle zapadła mi w pamięć promocja drugiego sezonu serialu „Opowieści podręcznej”. Bardzo spójnie prowadzone działania świetnie wykorzystujące kontekst polityczny przełożyły się na duży szum medialny wokół kampanii. Szczególnie spodobała mi się przygotowana wspólnie z platformą zakupową Showroom „Ostatnia kolekcja”.
- Obserwując tegoroczne działania Anji Rubik i jej inicjatywę #SEXEDPL cieszę się, że w showbiznesie jest coraz więcej osób, które swoją rozpoznawalność postanawiają przekuć na działania rzeczywiście wpływające na społeczeństwo. Wzięcie się za bary z bardzo trudnym tematem, jakim jest edukacja seksualna, szczególnie przy obecnym klimacie, wymaga dużej odwagi i zdeterminowania. Pop-upowa szkoła, świetny, sprzedany w ponad 100 tys. egzemplarzy podręcznik, w którego przygotowanie zaangażowano ekspertów oraz kolekcja stworzona z miejską, młodzieżową marką Local Heroes pokazują, że oprócz dobrych chęci i rozpoznawalności Anja Rubik świetnie radzi sobie z dobieraniem projektowych partnerów oraz sprawnie wykorzystuje narzędzia komunikacji.
- Z dużym zainteresowaniem obserwowałam informacje dotyczące potyczki pomiędzy Andrzejem Sapkowskim a CD Projekt. Bardzo spodobała mi się niezwykle odważna, otwarta komunikacja zaprezentowana przez producenta gier. Podanie do publicznej wiadomości pisma przesłanego przez kancelarię prawną Sapkowskiego, w którym ujawniono kwotę, jakiej od CD Projekt domagał się autor sagi, rozgrzało polski internet. Kto wizerunkowo wygrał? Wystarczy przejrzeć choć kilka z tysięcy memów, które w październiku pojawiły się na Facebooku.
- Zresztą CD Projekt pokazał w ubiegłym roku jeszcze jeden świetny przykład komunikacji. Po kilku latach nieobecności na Twitterze przygotowywanej przez firmę gry Cyberpunk 2077 konto ożyło. Sześcioma znakami. „*beep*” zelektryzowało nie tylko fanów produkcji gamingowego potentata, ale również giełdę. Kurs akcji CD Projekt wzrósł o ponad 4%.
*beep* — Cyberpunk 2077 (@CyberpunkGame) 10 stycznia 2018
3 wydarzenia z 2018 roku najmocniej wpływające na PR
- RODO. Zmiana przepisów dotknęła wszystkich pracowników związanych z komunikacją marketingową. Również PR-owców. Wymusiła wprowadzenie nowych procedur i kosztowała nas godziny w salach szkoleniowych. Na szczęście już jest. I nie taki diabeł straszny.
- Niezależnie od wyników polskiej drużyny, wydarzeniem, które przełożyło się na działania komunikacyjne w 2018 r. był mundial. Wiele firm sięgnęło w swojej komunikacji po wątki związane z piłką nożną i umiejętnie wplatało je w swoje działania. Nie jestem fanką piłki nożnej, ale moją uwagę zwróciła globalna kampania „Z Visa nie przegapisz Mistrzostw Świata FIFA 2018”, w której ramach Zlatan Ibrahimović dzielił się z fanami unikalnym, „zakulisowym” contentem.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed PR w 2019 roku
- PR-owcy już od dawna nie zajmują się jedynie media relations. Agencje PR z powodzeniem konkurują z agencjami reklamowymi o komunikacyjne budżety klientów. Wzrost znaczenia content marketingu niesie za sobą konieczność pozyskania nowych kompetencji, szczególnie w dziedzinie analityki. Tylko dzięki znajomości metodologii oraz narzędzi, a także benchmarków będziemy w stanie być efektywnym partnerem dla klientów.
- PR, tak jak i cała branża marketingowa, boryka się z wysoką rotacją pracowników. Dodatkowo coraz trudniej pozyskać wartościowych juniorów. Studenci zainteresowani pracą w naszej branży skarżą się w raporcie „See & Say” na hermetyczność środowiska, brak kultury mentoringu i niskie wynagrodzenia. Wewnętrzne działy PR i agencje będą musiały znaleźć czas i środki na prowadzenie własnych działań employer brandingowych, tak aby przyciągać najlepszych kandydatów. Nasza praca opiera się na potencjale intelektualnym pracowników, więc jesteśmy tyle warci dla naszych klientów i organizacji, ile w stanie jest wnieść nasz najmniej doświadczony pracownik.
Nowinki technologiczne a PR w 2019 roku
- W nadchodzącym roku czeka nas dalszy rozwój influencer marketingu. Nie będziemy pracować jedynie z blogerami, vlogerami, youtuberami czy instagramerami. Na polską scenę komunikacyjną wchodzi TikTok. Znany wcześniej jako Musically, kierowany do nastolatków, serwis pozwala na umieszczanie krótkich muzycznych wideo. I ma już swoje polskie gwiazdy, które zebrały kilkumilionowe rzesze fanów.
- Warto przyjrzeć się również trendom, które już od kilku lat goszczą na polskim rynku i zastanowić się jak w działania PR wpleść VR czy AR.
Andrzej Gruszka
head of communication, Hexe Capital
3 najciekawsze akcje/kampanie PR-owe z 2018 roku w Polsce
- Jestem fanem komunikacji piwa Żywiec. Podoba mi się nieoczywistość podejścia do Ż i spójne łączenie motywów kampanii w różnych kanałach komunikacji marki. Zostając przy Żywcu chylę czoła przed projektem Męskiego Grania. Rok w rok wydarzenie rośnie w siłę, także dzięki świetnej promocji i działaniom medialnym. To coraz mocniejszy punkt na festiwalowej mapie Polski.
- Nie odchodzę od motywu muzycznego i odniosę się do perfekcyjnie zorganizowanego Projektu Tymczasem EB. Mocne otwarcie akcji, kolejne odsłony trzymające wysoki poziom i rewelacyjny finał to wręcz podręcznikowy przykład tego, jak sprawnie łączyć działania komunikacyjne w różnych kanałach.
3 wydarzenia z 2018 roku najmocniej wpływające na PR
- Do końca maja PR-owcy walczyli z nowym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych, by jak najlepiej dostosować obsługiwane marki do przepisów. Walka trwa nadal, bo gdzieniegdzie jest jeszcze sporo do zrobienia w tej kwestii.
- Nie lubię przy takich okazjach wspominać o polityce, ale minione wybory samorządowe doskonale uwypukliły problemy PR-u. Byliśmy świadkami nie tylko widoku smutnych twarzy, porozwieszanych na słupach w całej Polsce, ale obserwowaliśmy potyczki internetowych trolli polaryzujących już podzielone społeczeństwo i kolejne przepychanki obozu rządzącego z opozycją, nad którymi nikt specjalnie komunikacyjnie nie czuwał. Gdzie w tym wszystkim szukać reputacji?
3 najważniejsze wyzwania stojące przed PR w 2019 roku
- Brakuje mi wartościowych treści, które wynikają z zaplanowanych z wyprzedzeniem działań, a nie doraźnych kampanii. A przecież umiejętność ich tworzenia i planowania to główne narzędzie PR-u. Wiadomo, media nadal się zmieniają. Trwa w nich bitwa na nagłówki. Influencerzy rosną jak grzyby po deszczu, podobnie jak skandale z ich udziałem. A popularność stała się produktem. PR-owiec, który relację i umiejętność odnalezienia się w nowej sytuacji ma wpisane w DNA, musi potrafić oddzielić ziarno od plew, by zwyczajnie działać skuteczniej.
- Martwi mnie również rozbieżność w dyskusji o kondycji PR-u. Jedni mówią, że jest dobrze, inni, że wręcz przeciwnie. Jak jest naprawdę? Prawda leży oczywiście po środku. PR staje się coraz bardziej marketingowy i coraz trudniej wpasować mu się w realne potrzeby marek, szczególnie tych, które swojego sukcesu upatrują głównie w digitalu. Stąd PR powinien nauczyć się mierzyć realną wartość, jaką wnosi do firmy. Doradztwo komunikacyjne to jedno. Operacyjnie potrzeba znacznie więcej, o czym wspomniał popularny Wadds w tekście listującym prawie 100 narzędzi, które każdy specjalista ds. PR powinien znać i używać w codziennej pracy.
Nowinki technologiczne a PR w 2019 roku
Zamiast trendów i nowinek technologicznych wolałbym utrwalić w działaniach dostępne narzędzia, które mamy i sprawnie wpisać je w tworzone strategie komunikacji. Chciałbym, by PR-owcy nauczyli się skutecznie mierzyć swoją pracę i wartość, jaką wnoszą do firm i marek, którymi się opiekują. To bardzo ważne, bo w nieustającej pogoni za autentycznością na koniec dnia to liczby mają znaczenie i to się już nie zmieni.